Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2011-09-12 11:26:12

Arłamów - Nowa atrakcja Arłamowa

Trójca znów przyjmuje gośc

           Dokładnie przed miesiącem - 12 sierpnia 2011 roku stał się kolejną ważną datą w historii Ośrodka Wypoczynkowego Arłamów. Od tego bowiem dnia, rozpoczął swoje działanie i przyjmowanie gości, należący do Arłamowa, Ośrodek Myśliwski Trójca.


Trójca Dawniej


Przyglądając się temu jak dziś wygląda Trójca, trudno uwierzyć, że jeszcze 80 lat temu zarówno to miejsce, jak i sąsiadujące doliny, były gęsto zaludnione. A jednak…
I taki oto opis Trójcy sprzed lat znajdziemy w przewodniku Stanisława Krycińskiego „Pogórze Przemyskie”:
„W połowie XIV w. istniała tu osada przy klasztorze Św. Trójcy. W 1367 r. weszła ona w skład dóbr rybotyckich. W 1510 r. odnotowano istnienie cerkwi parafialnej, zapewne tożsamej z klasztorną.
Na południowym krańcu wsi, przy drodze do Jamnej, znajdował się kiedyś dwór obronny z XVI-XVII w.  Do dziś zachował się tam podwyższony majdan w kształcie kwadratu, z zarysami półokrągłych bastei w narożach i sklepionymi piwnicami.
Wieś zmieniała właścicieli wraz z kluczem rybotyckim i w XIX w. znalazła się w rękach Tyszkowskich. W 1920 r. Paweł Tyszkowski przekazał tutejszy majątek (oraz w sąsiedniej Krajnej i Łomnej) Polskiej Akademii Umiejętności z Krakowa.
Przy klasztorze Św. Trójcy, działał w XVII i na pocz. XVIII w. ośrodek malarstwa ikon związany z Posadą Rybotycką. Również w XIX w. pojawiają się wzmianki o malarzach z Trójcy – Józefie Lisikiewiczu i Michale Dukielskim. W 1845 r. ten pierwszy namalował ikony do ikonostasu cerkwi w Kopyśnie.
W 1921 r. Trójca liczyła 103 domy i 625 mieszkańców (589 grek., 15 rzym., 16 mojż., 5 ewang.). W 1938 roku w Trójcy mieszkało 723 grekokatolików.
W 1945 r. prawie wszyscy mieszkańcy Trójcy zostali wysiedleni na Ukrainę. Zabudowania po nich zostały zniszczone. Drewniana cerkiew parafialna z 1763 r. nie była po 1947 r. użytkowana. W 1972 r. cerkiew została rozebrana na osobiste polecenie ówczesnego premiera, Piotra Jaroszewicza, a otaczający ją cmentarz zniszczono za pomocą spychacza.”
Od ok. 1970 do 1990 r. tereny wsi wchodziły w skład Ośrodka Wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów w Arłamowie. W czasach świetności ośrodka, w Trójcy gościli m.in.: premier Piotr Jaroszewicz, I sekretarz  KC PZPR Edward Gierek, francuski prezydent Valery Giscard d’Estaign, a w latach późniejszych m.in.: wicepremier Grzegorz Kołodko i znani aktorzy. Trójcę ukochali sobie także liczni myśliwi dewizowi.


Trójca dziś

Ośrodek myśliwski w Trójcy, położony jest na południowych stokach Góry Jaworów (496 m n.p.m.), w środkowej części Pogórza Przemyskiego.
Z Trójcy do Przemyśla jest 37 km, do Ustrzyk Dolnych 40 km, a do Birczy 12 km.
Okolice Trójcy są prawdziwą oazą dla osób szukających ciszy i spokoju oraz miłośników przyrody. Na okolicznych łąkach pasą się stada łań i saren. Licznie występują też dziki, zaś przy odrobinie szczęścia spotkać można i zobaczyć prawdziwe rarytasy polskiej fauny: rysia, wilka lub orła przedniego.
Obecnie Trójca dostępna jest dla wszystkich. Jej bazę stanowią 4 drewniane wille zbudowane w latach 70-tych ubiegłego wieku przez najlepszych cieśli z Podhala. O ich kunszcie świadczą bogato rzeźbione wnętrza każdej willi oraz, również rzeźbione, oryginalne meble w pokojach.
Po przejęciu Trójcy przez OW Arłamów, przeprowadzony został daleko idący remont oraz modernizacja całego ośrodka oraz wszystkich domków. Najbardziej rzucająca się w oczy jest zmiana pokrycia dachów. Pierwotny gont pokryty został grubą warstwą trzciny, przez co wille nabrały nowego, jeszcze bardziej ciepłego i przyjemnego dla oka wyglądu.
Zmodernizowane zostały także wnętrza. M.in. wszystkie domki wyposażone zostały w pomieszczenie z sauną i jacuzzi. Powstał zupełnie nowy domek recepcyjny oraz dwie chaty grillowe.
W planach jest dalsza rozbudowa ośrodka w Trójcy, mająca na celu podniesienie jego atrakcyjności oraz jakości świadczonych usług, ale przy zachowaniu tego wszystkiego z czego Trójca słynęła do tej pory.

 

Źródło : http://www.arlamow.pl

 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW