Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2012-03-12 07:41:35

Sanok - Muzeum Budownictwa Ludowego

Uratowane cerkwie w sanockim skansenie

         Konserwacje drewnianych cerkwi i kościołów w sanockim skansenie na finiszu. Muzeum Budownictwa Ludowego uratowało przed całkowitym zniszczeniem przepiękne zabytki kultury bojkowskiej, łemkowskiej i polskiej. Jeszcze niedawno z zawalonymi dachami niszczały w wioskach dziś wyglądają równie pięknie jak w czasach, gdy dbali o nie parafianie przed wysiedleniem z Bieszczadów i Beskidu Niskiego.




Zbudowana w stylu zachodniołemkowskim cerkiew z Ropek dziś jest prawdziwą perłą w Polsce. Ale to zasługa konserwatorów, bo przed sprowadzeniem jej do sanockiego skansenu była w dramatycznym stanie. Odtworzenie ikonostasu i malowideł ściennych wymagało benedyktyńskiej pracy. Dziś w tej greckokatolickiej świątyni nie ma już dziurawego dachu i lejącej się wody. W zapomnienie poszły też wszystkie zniszczenia. Górę bierze podziw dla mistrzów ikonopisarstwa, i twórców polichromii, bo wystrój świątyni to prawdziwy majstersztyk.
 
Przepiękna cerkiew z Ropek należała do parafii Hańczowa. A ta XVIII wieczna niewielka świątynia z Rosolina pamięta czasy latynizacji, kiedy upodabniały się obrządki rzymo- i greckokatolicki. To tłumaczy, dlaczego nie ma w niej więc ikonostasu. Kolejna cerkiew wkrótce doczeka się końca renowacji. Piękne świątynie z Rosolina, Grąziowej i Ropek ściągają co roku tysiące turystów do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
 
Turyści z całego świata na Podkarpaciu przemierzają szlak ikon wzdłuż Osławy i Sanu oraz szlak architektury drewnianej. A na nim już teraz można podziwiać wyznawców prawosławia za odbudowę spalonej cerkwi w Komańczy oraz remont świątyni w Turzańsku.

Anna Tomczyk

 

Źródło: http://www.tvp.pl


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW