Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2012-03-27 07:39:58

Bieszczady - Czas na rowery

Poradnik rowerowy III

            Gdzie kupić rower? Najlepiej - tak, to banał - w serwisie rowerowym. Możemy liczyć tam na fachową pomoc, duży wybór rowerów, a przede wszystkim - na możliwość jazdy testowej na upatrzonym jednośladzie. Wybierajmy duże serwisy, z szeroką ofertą. Najlepiej odwiedźmy kilka serwisów różnych marek - pozwoli nam to porównać oferty i ceny, a zatem dokonać lepszego wyboru.

           Drugie miejsce, w które warto zajrzeć to internet. W sieci ceny zwykle są niższe niż w sklepach stacjonarnych, a różnice pozwalają nie tylko na zwrot kosztów dostawy, ale także na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych. Nie ma jednak róży bez kolców - brak możliwości wypróbowania roweru, dobieranie rozmiaru "na czuja" i konieczność samodzielnego składania roweru po wyjęciu z paczki to istotne wady. Dlatego tą metodę polecamy osobom, które mają już upatrzony rower i wiedzą jakiego rozmiaru ramy potrzebują. Konieczność samodzielnego składania można wyeliminować wybierając opcję odbioru osobistego.

          Niezłym pomysłem może okazać się tez wizyta na targach rowerowych. Możliwość porównania rowerów wielu marek w jednym miejscu i wykonania jazdy testowej na na każdym z nich, bez zwiedzania serwisów rozrzuconych po całym mieście, to z pewnością poważna zaleta. Ale uwaga - nie każdy model z oferty i nie każdy rozmiar ramy będzie dostępny na stoisku. Dlatego nie śpieszmy się z zakupem. Jeżeli targi trwają dwa dni, warto pierwszego dnia tylko testować i porównywać rowery, wieczorem sprawdzić ceny (a nuż poza targami będzie taniej) i ofertę firm nie wystawiających się na targach, a ewentualnego zakupu dokonać dopiero drugiego dnia. Koniecznie zapytajmy też o lokalizację serwisu gwarancyjnego.

         Zdecydowanie nie warto natomiast kupować w supermarketach. Pamiętajmy, że rowery do sklepów przychodzą w paczkach. I to serwisant jest gwarantem poprawnego zmontowania roweru oraz odpowiedniego wyregulowania np. przerzutek. Niestety, pracownik sklepu wielobranżowego, który na co dzień zajmuje się zarówno składaniem rowerów, jak i wykładaniem cebuli na półki, zwykle nie posiada wystarczającej wiedzy by zrobić to profesjonalnie. Nie pomoże nam też przy wyborze typu lub rozmiaru roweru, nie zamontuje na poczekaniu kupionych do roweru akcesoriów.

           Kolejnym miejscem, które warto omijać są bazary. Sprzedający z ciężarówki lub straganu może mieć niższą cenę, ale mobilność stoiska ma też swoje wady. Najważniejsza jest taka, że firma handlująca rowerami może zniknąć z dnia na dzień. Gwarancja, którą mamy okaże się wtedy bezwartościowym świstkiem papieru. Do tego składanie roweru z pudła (a zapewne w nim je przywieziono na bazar) na stoisku to nie gwarantuje wysokiej jakości prac, a więc i odpowiedniego działania roweru. Poza tym, czy jazda pomiędzy ludźmi po ciasnych alejkach bazaru to na pewno właściwy sposób na przymierzanie i testowanie roweru?

Niezależnie od miejsca zakupu, nie wolno podchodzić bezkrytycznie do tego co mówi sprzedawca.

 

Źródło :polskanarowery.pl
 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW