Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2012-08-09 08:56:55

Lubaczów - Linia Mołotowa z nowym zadaniem

Bunkry dla Nietoperzy

       Rozsiane po lasach Nadleśnictwa Lubaczów bunkry tzw. linii Mołotowa zostaną uprzątnięte i zabezpieczone przed dziką penetracją. Pozostałość tragicznych wydarzeń wojennych posłuży za zimowisko nietoperzom. Środki na ten cel leśnicy uzyskali z Funduszu  Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach rekultywacji na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez Lasy Państwowe.


      Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów działania w ramach projektu obejmują prace przy 20 starych bunkrach linii Mołotowa poprzez zabezpieczenia wejść do schronów, dużych otworów  i bezpośredniego otoczenia schronów (tzw. rowy diamentowe, studzienki z wejściami na dolny poziom). Rozebrana zostanie też wojskowa rampa kolejowa na Kapliszach w pobliżu miejscowości Wólka Horyniecka i stojące przy niej zrujnowane budynki. Zakończenie prac przewidywane jest końcem października 2012 roku.
- Zabezpieczenie poradzieckich budowli podyktowane jest względami bezpieczeństwa – wyjaśnia Grzegorz Szafran, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lubaczów. - Jako zarządca terenu nadleśnictwo odpowiada prawnie za bezpieczeństwo osób zwiedzających obiekty i w razie wypadku jest adresatem roszczeń odszkodowawczych. Liczne niezabezpieczone otwory, studzienki i rowy stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Istotnym elementem jest również fakt, że obiekty położone są na terenach leśnych, mało uczęszczanych, w związku z czym wezwanie i udzielenia pomocy jest utrudnione.
       Drugi aspekt, o którym mówią leśnicy ma charakter ochronny, wynika z konieczności ograniczenia penetracji bunkrów, będących miejscami zimowania nietoperzy. W opinii chiropterologów z UMCS w Lublinie poradzieckie schrony na linii Mołotowa są miejscem zimowania mopków, nocków dużych i nocków łydkowłosych, czyli gatunków wymienionych w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej Rady Europy. Ponadto podczas dotychczasowych inwentaryzacji stwierdzono tu również bytowanie gacka brunatnego, gacka szarego, nocka rudego, nocka Natterera i mroczka późnego. Nietoperze wykorzystują schrony jako miejsca hibernacji, schrony przejściowe, miejsca spoczynku i miejsca konsumpcji zdobyczy. W czasie inwentaryzacji zimowych w bunkrach Rawsko-Ruskiego Rejonu Umocnionego stwierdza się bytowanie od kilkudziesięciu do kilkuset nietoperzy.
Inną kwestią, też związaną z penetracją przez ludzi, jest zaśmiecanie i niszczenie obiektów. Wiele z nich jest, niestety, traktowanych jako miejsca na rozpalenie ogniska, biesiadowania.
Planowane zabezpieczenia bunkrów kratami, zamurowanie niektórych otworów wraz ze stworzeniem nowych mikrosiedlisk (wyłożenie wewnątrz cegieł dziurawek) powinno doprowadzić poprzez zmniejszenia penetracji tych zimowisk przez ludzi i poprawę warunków mikroklimatycznych do polepszenia warunków bytowania nietoperzy. Nadmienić trzeba, że zabezpieczone w ramach projektu bunkry stanowią tylko część całego systemu umocnień.


Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Grzegorz Szafran, Nadlesnictwo Lubaczów


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW