Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2014-01-15 08:26:47

Beskid Niski - Magurski Park Narodowy

Anomalie pogodowe czyli zima w Magurskim Parku Narodowym

       Aura w tym roku wyjątkowo nas zaskakuje. Po intensywnych opadach śniegu związanych z orkanem Ksawerym, nadeszły ciepłe, południowe wiatry fenowe. Narozrabiały w postaci wiatru halnego w Tatrach, który połamał wiele drzew i zmienił tatrzańskie krajobrazy. Na szczęście magurskie lasy tylko nieznacznie odczuły podmuchy powietrznych prądów z południa. Odczuwalne natomiast jest wyraźne ocieplenie. Kilkustopniowe, dodatnie temperatury które zapanowały w okresie świątecznym, roztopiły resztki zalegającego śniegu. Wilgoć zapanowała w lesie i na łąkach. Liczne w tym terenie strumienie płyną wartkimi nurtami.


        W ich zakolach można spotkać pojedyncze młode liście lepiężników a tuż nad brzegiem wyrastające niczym brukselka pąki z pędami, z których rozwiną się kwiaty. W wilgotnych miejscach rosną również śledziennice, które zdążyły już wytworzyć pierwsze kwiaty. Wśród liści widać rozetki młodych liści pierwiosnków i przetaczniki z pąkami kwiatów.




Pąki z pędami kwiatowymi lepiężników


       Wyjątkowo łagodna aura sprzyja zwierzętom, nie muszą szukać pożywienia w głębokim śniegu. Dziki i gryzonie chętnie zjadają bukiew, czyli nasiona buków, które wyjątkowo w ostatnim roku obrodziły. Wilgoć w powietrzu sprawia, iż większość drzew i krzewów bierze panującą aurę za oznaki wiosny i zaczyna rozwijać liście, które lada dzień rozerwą nabrzmiewające pąki. Sarny i jelenie korzystają z tej dobroci i ze smakiem je skubią.

 


Rozetki liści pierwiosnków

      Krążące w roślinach soki mogą jednak przyczynić się do ich zguby gdy nadejdzie mróz. Obecna sytuacja nie jest naturalną w tym okresie. Powstaje pytanie czy taka aura utrzyma się dłużej? Czy w tym roku zima tylko postraszyła swoją obecnością a w rzeczywistości nie przyjdzie? Czy może lada dzień z chmur wiszących nad terenem MPN spadnie śnieg i zmrozi wszystkie rośliny? Jak powiadają - "na dwoje babka wróżyła", a co w rzeczywistości będzie, tego i najstarsi górale nie wiedzą...
Jedno jest pewne. Jak na zimę szlaki są łatwo dostępne, choć bardzo śliskie. Zapraszamy więc w teren do własnych, bezpośrenich obserwacji przyrody ze szlaku.

 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW