Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2015-01-14 15:15:34

Kiczera Puławy - Stacja Narciarska Kiczera

Bieg o siekierę, czyli Leśna Trasa Biegowa w Puławach

      Miłośnicy narciarstwa biegowego zyskali ostatnio możliwość szlifowania formy na nowo otwartej trasie w Puławach Górnych na terenie Nadleśnictwa Rymanów. Szeroki leśny dukt o długości 1650 metrów z pętlą zwrotną pozwala trenować sportowcom, a początkującym, uczyć się sztuki biegania. Wygodny dojazd na początek trasy zapewnia kolej linowa Ośrodka „KiczeraSki” w Puławach.

Trasa usytuowana na wysokości około 600 m n.p.m., urozmaicona licznymi zjazdami o łącznej długości blisko 700 m, podbiegami, z których najtrudniejszy liczy 270 m długości, przy różnicy wzniesień 30 m. Trzeba na niej pokonać 30 zakrętów łącznie z końcową pętlą, która umożliwia bezkolizyjny nawrót. Po sezonie zimowym trasa może być wykorzystywana przez amatorów „nordic walking", a także przez uczniów przyjeżdżających tu na tzw. zielone szkoły, bowiem w jej sąsiedztwie wytyczona została gra terenowa wykorzystująca elementy popularnego ostatnio „geocachingu".


Leśna Trasa Biegowa powstała przy współpracy Nadleśnictwa Rymanów i Beskidzkiego Towarzystwa Turystycznego „Przełom Wisłoka". Obowiązki jej społecznego opiekuna pełnił będzie Edward Gajewski, doświadczony narciarz z Zarszyna.


W uroczystości otwarcia 9 stycznia wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy i spora grupa narciarzy. Ceremonialnego przerąbania warkocza z jedliny dokonali Paweł Panaś, nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów i Daniel Brózda, prezes BTT „Przełom Wisłoka". W ramach testu trasy zorganizowano „Bieg o siekierę" ufundowaną przez Dyrektora RDLP w Krośnie. Te nieformalne zawody wygrał Jacek Habrat, który stał się zdobywcą siekiery, zaś Józef Filip, trener wielu pokoleń narciarskiej młodzieży, który najdłużej tego dnia testował trasę, otrzymał „czekan drwala" ufundowany przez Zakład Obsługi Leśnictwa w Rymanowie. Opinie uczestników były jednoznaczne: trasa dość wymagająca, ale bezpieczna i pozwalająca kształtować umiejętności narciarskie, jak również dająca możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą, gdyż w całości wiedzie przez las.


Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Zdjęcia archiwum RDLP w Krośnie i Nadleśnictwa Rymanów


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW