Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Ustrzyki Dolne



 

Karty historii

 

Ustrzyki Dolne – miasto nad Strwiążem

 

 

 

Pierwsza wzmianka o Ustrzykach Dolny pochodzi z 1502 r.  Wtedy król Jan Olbracht oddał tę miejscowość i okolice w dzierżawę rycerzowi Iwonii Janczonowiczowi herbu Przestrzał rodem z Siedmiogrodu za zasługi w czasie wojny bukowińskiej. Mieszkała w niej ludność przybyła z ruskich wsi oraz wołoscy pasterze poszukujący bezpiecznej przystani. Przybywali tu również Polacy, Niemcy i Węgrzy. 1509 r. Iwonia lokował wieś Ustrzyki, wtedy nazywaną Ustryk (od „ustrik” – miejsce zbiegu rzek), od której jego ród przyjął później miano Ustrzyckich.

Ustrzyki Dolne są stolicą gminy licząca 10 tys. mieszkańców. Miasto położone jest    w południowo wschodniej części województwa podkarpackiego, która zarazem jest siedzibą lokalnych władz i ważnym węzłem komunikacyjnym. Dzięki śródgórskiemu położeniu i klimatowi, który sprawia, że śnieg utrzymuje się na tutejszych stokach bardzo długo, panują tu znakomite warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego i turystyki narciarskiej.

Dzięki dogodnemu położeniu na rozwidleniu ważnych szlaków handlowych, wiodących do Krosna, Sambora, i na Węgry, rozwiną się tutaj handel. W 1727 r. na mocy postanowienia króla Augusta II Mocnego Ustrzyki otrzymały prawa miejskie. Wiązało się to ze wzrostem ludności, wśród której najliczniejszą grupę stanowili żydowscy kupcy. Do rozbiorów obszar ten należał do województwa ruskiego. W 1772 r. znalazł się pod zaborem austriackim. W okresie konfederacji barskiej miasto i okolice stały się terenem walk konfederatów z wojskami rosyjskimi. W 1846 r. mieszkańcy Ustrzyk i okolic aktywnie uczestniczyli w powstaniu przeciw zaborcy.

            Wiek dziewiętnasty przyniósł zmiany w całej Europie, a wielka fala przemian dotarła także do miasteczka nad Strwiążem, przynosząc jego mieszkańcom pewne korzyści oraz nowe możliwości. W 1872 r. poprowadzono tędy strategiczną linię kolejową z Węgier do twierdzy Przemyśl. Istotny dla tego obszaru był rozwój przemysłu naftowego oraz powstanie kopalń w Brzegach Dolnych, Stebniku i Łodynie. Pod koniec XIX wieku powstała tu rafineria ropy naftowej. W II połowie XIX w. nastąpił rozwój przemysłu drzewnego.

            Z okresu I wojny światowej należy wspomnieć, że przez okolice Ustrzyk dwukrotnie przechodził front. W listopadzie 1918 r. miasto było świadkiem zwycięskiej potyczki opancerzonego pociągu pod dowództwem, wówczas porucznika, Stanisława Władysława Maczka z oddziałem ukraińskich nacjonalistów. W okresie międzywojennym w Ustjanowej funkcjonowały szkoła szybowcowa oraz jedno z największych w Europie szybowisk.

            Późniejsze czasy nie oszczędzały miasta nad Strwiążem. W 1939 r. Ustrzyki – jako teren na wschód od rzeki San – znalazło się pod okupacją sowiecka. W latach 1941 – 1944 było pod okupacja niemiecką. W ciągu dwóch lat okupacji Niemcy dokonali całkowitej eksterminacji miejscowej ludności żydowskiej. Kolejne ofiary i cierpienia przyniósł konflikt polsko-ukraiński.

            Po wojnie Ustrzyki i okolice znalazły się w granicach ZSRR. W 1951 r. w ramach wymiany terenów przygranicznych ponownie wróciły do Polski, a cześć Lubelszczyzny (część powiatu hrubieszowskiego z miastami: Bełz, Krystynopol i Waręż) przyłączono do ZSRR. Dzisiaj są one w granicach państwa ukraińskiego. Proces ten wiązał się                                 z przesiedleniem mieszkańców. Nad Strwiąż przybyła ludność m.in. z Sokalszczyzny.                       Na odzyskanych terenach utworzono powiat z siedzibą w Ustrzykach Dolnych.

Gmina Ustrzyki Dolne to jeden z największych i najpiękniejszych regionów Podkarpacia, a szczególnie Bieszczad. Niepowtarzalne krajobrazy, bliskość natury, spokój oraz wszechstronne przestrzenie przyciągają tu ludzi, szukających uczucia swobody, relaksu i wypoczynku.  Zimą także tych, którzy uwielbiają uprawianie sportów zimowych, bo znajdują tu do tego zarówno świetne warunki naturalne jak i nowoczesną infrastrukturę.

W samych Ustrzykach Dolnych znajdują się nowoczesne wyciągi narciarskie wyposażone w kolejkę krzesełkową, sztucznie dośnieżane i posiadające oświetlone stoki narciarskie – na Gromadzeniu, Laworcie i Małym Królu. To sprawia, że miasto nazwane jest „Zimową stolicą Podkarpacia”. Na terenie gminy wyciągi narciarskie znajdują się jeszcze w Arłamowie i Ropience. Oprócz tras zjazdowych i snowbordowych istnieją w Ustrzykach Dolnych także trasy biegowe zaliczane do najlepszych w Polsce.

Baza noclegowa w Ustrzykach Dolnych jest bardzo bogata. Nocleg znajdziemy w  hotelu, ośrodku wypoczynkowym, kwaterze prywatnej czy nawet w gospodarstwie agroturystycznym. Dla turystów przygotowano także krytą pływalnię o bardzo wysokim standardzie i wiele innych obiektów sportowych.

Na okolicznych wzgórzach oznakowanych jest 25  kilometrów szlaków spacerowych, fragment górskiego niebieskiego szlaku granicznego, a także 100  kilometrów tras rowerowych oraz szlak Śladem Szwejka. W pobliżu miasta znajdują się stadniny koni, które pozwolą nam na zgłębienie swoich umiejętności.

Niedaleko Ustrzyk Dolnych znajduje się Zalew Soliński stwarzający doskonałe warunki do uprawiania  sportów wodnych i wędkarstwa. Miłośników paralotniarstwa zapraszamy na stoki gór okalających Ustrzyki Dolne. Panują tam bardzo dobre warunki dla tej dyscypliny.

Dużą część powierzchni gminy zajmują lasy. Jest to mieszany starodrzew stanowiący część ogromnego kompleksu leśnego ciągnącego się od Słowacji po Ukrainę. Zarazem element  otaczającego miasto od północy i wschodu Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

Bogactwem tego regionu jest unikatowa historia tych ziem z zachowaną  bogatą architekturą sakralną i innymi zabytkami. Unikatowym XVIII - wiecznym zabytkiem jest Sanktuarium Maryjne w Jasieniu, w którym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Podobnie zachwyt budzi piękna  XVIII – wieczna cerkiew w stylu bojkowskim w Równi. Ustrzyki Dolne są siedzibą  Międzynarodowego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego wzorowo urządzonym Bieszczadzkim Muzeum Przyrodniczym.

Kolejny atut gminy to międzynarodowe przejście graniczne na Ukrainę. Granicę możemy przekroczyć w znajdującym się w odległości zaledwie 9  km od Ustrzyk Dolnych, Krościenku. Tamtędy bardzo łatwo dostać się do Lwowa i dalej na Ukrainę czy na Węgry.

 

 

 

Źródło: Bieszczadzkie Centrum Informacji i Promocji w Lesku



Opracował:Agata Bałchan / ZETO-Rzeszów



Powiązane aktualności: Rowerowe Eldorado w Ustrzykach Dolnych
Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Katalog szaleństw
Malowniczy wygląd kościoła

 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW