Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem
Kościół pw. Wszystkich Świętych - gotycki, drewniany kościół usytuowany we wsi Blizne z połowy XV wieku, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół w Bliznem jest jednym z najcenniejszych obiektów drewnianej architektury sakralnej w Polsce, jako jeden z najcenniejszych drewnianych kościołów znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego (Trasa I - Krośnieńsko-Brzozowska).

 

Szerokość geograficzna 4945\'4.54''N

Długość geograficzna 2158\'35.6''E

 

Historia

Unikatowy zespół kościelno - plebański usytuowany jest na pagórku otoczonym starodrzewem. Drewniany kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych o charakterze obronnym, powstał najprawdopodobniej w XV lub XVI wieku (zapewne przed 1470), w stylu gotyckim. W I poł. XVII w. dobudowano do niego wieżę, a na początku XIX w. rozebrano okalające soboty. W latach 1964-1980 obiekt został gruntownie odrestaurowany.


Architektura

Kościół zbudowany jest na zrąb z jodłowych bali. Zastosowano w nim pierwotnie, charakterystyczny dla średniowiecznego ciesielstwa małopolskiego, system więźbowo-zaskrzynieniowo-zaczepowy. Od zachodu przylega do niego masywna dzwonnica z nadwieszoną izbicą. Bryła świątyni pokryta jest gontami. Teren kościoła otoczony jest drewnianym ogrodzeniem z murowanymi kapliczkami.


Wnętrze

Wnętrze składające się z kruchty, kwadratowej nawy i prezbiterium posiada bogaty, kolorowy wystrój. Zdobią go bezcenne polichromie z około 1550 roku, 1649 i 1700 roku, o 3 różnych dekoracjach malarskich. XVI i XVII wieczne malowidła zostaly zakonserwowane w latach 2000/2001 przez Barbarę Czajkowską-Palusińską , Lecha Kitlińskiego i Sławomira Stępnia.

W wyposażeniu kościoła wyróżniają się:
 

  • ołtarz główny z 1700 roku,
  • dwa późnobarokowe ołtarze boczne z XVII wieku (lewy z rzeźba madonny z XVI wieku - pozostałość późnogotyckiego tryptyku),
  • późnorenesansowa ambona z 1604 roku.
  • chrzcielnica z I poł. XVIII wieku,
  • belka tęczowa z barokową Grupą Pasji,


W 2003 r. cały obiekt wraz z Haczowem i drewnianymi kościołami Małopolski został zapisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uzasadnienie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - doskonale zachowana substancja architektoniczna, niezwykle bogate wyposażenie ruchome, unikatowy zespół malowideł ściennych o wybitnych walorach artystycznych oraz unikalne otoczenie - m.in. zespół XIX w. zabudowań plebańskich.

 

 

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Wszystkich_%C5%9Awi%C4%99tych_w_BliznemOpracował:Konto usunięte
 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW