Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Muzeum Historyczne - Pałac w DukliSiedzibą Muzeum jest późnobarokowy zespół pałacowo-parkowy Mniszchów  z II połowy XVIII wieku, wybudowany w typie „entre cour et jardin” na bazie starszych budowli. Ten najbardziej okazały w architekturze Dukli obiekt łączy w sobie bogatą historię i symbolizuje świetność miasta. W trakcie działań II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu uległ poważnym zniszczeniom, jednak powstanie Muzeum umożliwiło jego odbudowę.

Początek Muzeum w Dukli dała, zorganizowana w 1964 roku, wystawa ukazująca operację karpacko-dukielską[1] 1944 roku jako największą bitwę górską II wojny światowej. Z inicjatywą powstania tej wystawy, jak również organizacji placówki muzealnej w dukielskim pałacu wystąpiła grupa działaczy PTTK z Krosna, Rzeszowa i Dukli. Od 1968 roku wystawa została podporządkowana Muzeum w Krośnie, jako Oddział Wojskowy w Dukli. Kierownikiem Oddziału Wojskowego, a później dyrektorem Muzeum w Dukli została Irena Okólska.

Samodzielność organizacyjną placówka uzyskała dopiero 1 marca 1972 roku, pod nazwą Muzeum Braterstwa Broni, które w 1991 roku zostało przekształcone w Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli. Zmiana profilu wiązała się z rozszerzeniem zakresu tematycznego wystaw stałych i uwzględnieniem dziejów Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego oraz walk w Karpatach w okresie I i II wojny światowej. Od 1 stycznia 1999 roku Muzeum jest jednostką organizacyjną Powiatu Krośnieńskiego.

 

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Historyczne_-_Pa%C5%82ac_w_Dukli
 Opracował:Konto usunięte
 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW