Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym
Opublikowano: 2010-05-26 18:57:30

Myczkowce - Centrum Kultury Ekumenicznej w ośrodku Caritasu

CERKWIE I KOŚCIOŁY ZGODY

 

         W Myczkowcach na terenie ośrodka Caritas znajduje się jedna z ciekawszych atrakcji Bieszczad, Centrum Kultury Ekumenicznej. Dedykowane jest Janowi Pawłowi II. Zostało otwarte 16 października 2007. To dzisiaj jedno z głównych miejsc na trasie każdej wycieczki w Bieszczady.

 

            Na  powierzchni około 1 ha zgromadzono tam  140 makiet drewnianych cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski , Słowacji oraz Ukrainy. Spacerując gustownie urządzonymi alejkami podziwiać możemy miniatury wykonane w skali 1:25. Praktycznie niczym nie różnią się od oryginalnych świątyń. Wiele z nich już nie istnieje.

Całoroczna ekspozycja obejmuje podzielony na 10 niewielkich pagórków teren. Są one  pogrupowane tematycznie.  Stoją tam obiekty z poszczególnych regionów, Makiety otacza pięknie wkomponowana w teren  miniaturowa roślinności . Po kamieniach płyną potoki, szumi woda, a z cerkiewek (bo tych jest najwięcej) rozbrzmiewają starocerkiewne śpiewy. W centrum parku umieszczono pomnik wielkiego Jana Pawła II. Poszczególne sektory to Pogórzanie, Zamieszańcy, Łemkowie, Łemkowie słowaccy, Grupa Polsko-Ruska, Dolinianie, Teren mieszany, Bojkowie i Bojkowie ukraińscy.

Centrum Kultury Ekumenicznej powstało z inicjatywy księdza Bogdana Janika, dyrektora ośrodka Caritas. Nad wykonaniem replik z modeli świątyń z drewna pracował zespół artystów pod kierownictwem Janusza Kuliga z Chmielnika koło Rzeszowa. Kompozycję  terenu zaprojektował Norbert Piekarski z Bliznego koło Brzozowa

Powstanie Centrum służy m.in. budowie wzajemnej zgody i miłości między poszczególnymi wyznaniami i ponad zawirowaniami historii. I właśnie to wyrażat motto nad główną bramą "Ponad wszystkim niech będzie miłość".

            Centrum KE można zwiedzać codziennie. Obok w niewielkim pawilonie jest punkt informacyjny.  Bilety wstępu kosztują 5zł (2,5zł ulgowe) od osoby.

 

 

 


Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379


Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW