Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Cerkiew pw. Jana Chrzciciela w Tyrawie Solnej               Dawna, filialna cerkiew greckokatolicka, pod wezwaniem Jana Chrzciciela.. Od 1947 roku jest użytkowana jako kościół rzymskokatolicki Pierwotną, drewnianą cerkiew wzmiankowano już w 1679 roku. Obecna została zbudowana w 1837  r. następnie, przez cały dziewiętnasty wiek rozbudowywana.


Szerokość geograficzna 4936\'30.7''N

Długość geograficzna 2216\'54.7''E

 

  Odnawiano ją w 1927 roku oraz w latach dziewięćdziesiątych, dwudziestego stulecia..  Jest to obiekt orientowany, murowany, potynkowany, zewnętrznie dwudzielny. Dachy dwuspadowe, kryte blachą, nad nawą główną ośmioboczna pozorna wieżyczka sygnaturowa.  Wieża o trzech kondygnacjach zwieńczona czterospadowym dachem. Wokół cerkwi pozostałości starego cmentarza. Świątynie zbudowano z fundacji Jereja Majckiego, proboszcza tyrawskiego, przez majstrów Wasyla Bułktrymyla, Gabriela Machowskiego oraz Andrzeja Dudę.
Świątynia jest drewniana, orientowana, trójdzielna, z dostawioną z przodu wieżą. Całość kryta blachą, nawa dachem dwuspadowym, wieża czterospadowym.  
We wnętrzu piękna polichromia figuralna i ornamentalna z 1927 roku, wykonana przez Władysława Lisowskiego. Zachowana wyposażenie, współczesne cerkwi. Szczególnie interesujący, jest piękny ikonostas – dzieło Józefa Bogdańskiego, odrestaurowany w ostatnich latach. Po bokach ołtarze boczne, tworzące całość z ikonostasem. Jedno z najpiękniejszych wnętrz cerkiewnych na terenie ziemi sanockiej.

 Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379
 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW