Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Szlak Rowerowy - Pod Wysokim DziałemBaligród - Łubne- Kołonice-Rabe - Sukowate - Kalnica - Mchawa - Baligród

Wycieczka należy do niezbyt trudnych. Trasa wiedzie krętymi bocznymi drogami asfaltowymi i bitymi, wzdłuż dzikiego i mrocznego masywu Chryszczatej. Jest rzadko uczęszczana, trudna pod względem orientacyjnym. W znacznej części prowadzi przez las. Po drodze rezerwat przyrody "Gołoborze" w rabem i baza studencka "Rabe"

Długość trasy: 37km
Czas jazdy: 2:30
Trasy: asfalt 50% drogi bite 50%
Stopień trudności:
- Łatwo - 30.5km ( 82%)
- Nieco trudno - 7.0km (19%)
- Trudno - 4,5km (12%)
Dojazd: do Baligrodu samochodem, autobusem.
Najbliższa stacja PKP: w Zagórzu.

Etap I. Baligród - Rabe (525 m n.p.m.) 19 km t-1:20 (1:20)
0,00 km 0:00h Baligród. Rozpoczynamy wycieczkę w parku, przy pomniku. Jedziemy w kierunku Bystrego i Jabłonek. Mijamy wąskie gardło pomiędzy Kiczerą a Kropiwnym opisane przez Aleksandra Fredrę w pamiętniku "Trzy po trzy".
2,00km 0:15h Po prawej stronie droga leśna prowadząca obok ośrodka wczasowego "Zelmer" do Rabego i na przełęcz Żebraka. Jedziemy dalej drogą asfaltową. Po 4km dojeżdżamy do Bystrego. We wsi znajduje się schronisko studenckie, ale my poruszamy się dolej w górę potoku Jabłonka.
6,50km 0:25h Łubne. Niewielka osada leśna na stokach góry Jawor (po lewej stronie drogi) rezerwat przyrody "Cisy na górze Jawor". Dojeżdżamy do czarnego szlaku, wraz z którym skręcamy w prawo przy małym kościele, w drogę leśną o nawierzchni szutrowo - asfaltowej. Wznosi się ona początkowo łagodnie, ale później staje się bardziej stroma.
7,50km 0:40h Rozwidlenie dróg leśnych. Jedziemy w lewo, zgodnie z czarnym szlakiem. Mijamy pozostałości po wsi Kołonice, wysiedlonej i zniszczonej po 1944r. Podjazd staje się bardziej stromy i trudny. Musimy nieco mocniej naciskać na pedała.
10,0km 0:55h Droga ponownie rozwidla się. Skręcamy w prawo. Wspinamy się serpentyną na grzbiet góry. Na odcinku kilometra musimy pokonać 100 m różnicy poziomów. Jest to najtrudniejszy odcinek naszej trasy. Jesteśmy u podnóża Jawornego. Do drogi dochodzi znów czarny szlak.
11,2km 1:05h Koniec podjazdu jesteśmy na wysokości 800 m n.p.m. Na rozwidleniu skręcamy kolejny raz w prawo i opuszczamy szlak. Jedziemy leśną drogą prowadzącą równolegle do grzbietu Wysokiego Działu. Nawierzchnia w dalszym ciągu szutrowo smołowa. Jazda na tym odcinku jest łatwa i przyjemna.
16,5km 1:10h Droga znów się rozwidla. W lewo odchodzi droga na przełęcz Żebraka. My jedziemy jednak w prawo, w stronę studenckiej bazy namiotowej "Rabe" i kamieniołomu w Rabem. Zaczyna się długi zjazd po niezbyt krętej drodze.
19,0km 1:20h Baza studencka "Rabe" (575 m n.p.m). Można tu chwilę odpocząć. Potem jedziemy w dół Rabiańskiego Potoku, mającego źródło na przełęczy Żebraka. Nawierzchnia bez zmian. Przed nami, po prawej stronie, przy drodze widoczny mały kamieniołom. Tuż za nim skręcamy w lewo, w drogę zagrodzoną szlabanem.

Etap II. Rabe - Kalnica (480 m n.p.m.) 9,0km (t-0:35 0:45)
19,0km 1:20h Kamieniołom w Rabem. 100 m dalej, przy drodze prowadzącej wzdłuż potoku, znajduje się wejście do rezerwatu przyrody Gołoborze". Warto zboczyć z trasy kilkaset metrów. A chcąc skrócić trasę, jedziemy dalej około 3 km i jesteśmy na głównej szosie prowadzącej do Baligrodu.
19,0km 1:20h Jedziemy w lewo, koło kamieniołomu. W dalszym ciągu droga ma nawierzchnię szutrowaną. Prowadzi nad niewielkim potokiem. Nieznacznie się wznosi, nie stanowi to jednak zbytniego utrudnienia. Jedziemy nadal prosto. Za polaną ogrodzoną płotem skręcamy w lewo i podjeżdżamy dość ostro wznoszącą się drogą. Przed nami widoczny jest zalesiony masyw Chryszczatej.
Jesteśmy na terenie nie istniejącej już wsi Huczwice, po II wojnie światowej całkowicie wysiedlonej i zniszczonej wraz z drewnianą cerkwią z 1850r. Dziś jest tu tylko domek myśliwski i bacówka. Droga prowadzi pomiędzy dwoma wzgórzami. Po trudnym podjeździe możemy odpocząć. Po lewej stronie w niewielkim stawie mamy ostoję bobrów.
22,5km 1:40h Zaczynamy zjeżdżać. Droga w dalszym ciągu szutrowana, zalana smołą, prowadzi przez las mieszany bukowo-świerkowy. Należy uważać, gdyż często mimo ładnej pogody możemy spotkać błoto.
27,0km 1:50h Sukowate. Następna wieś po której pozostał jedynie cmentarz. jedziemy wciąż w dół w dalszym ciągu drogą o kiepskiej nawierzchni. dojeżdżamy do Kalnicy.

Etap III. Kalnica - Baligród 10,0km t-0:35 0:35
28,0km 1:55h Kalnica. W XIXw. tutejszy majątek dzierżawił Wincenty Pol. Wieczory spędzone z hrabią Krasickim, przyjeżdżającym tu na polowania, stały się osnową poematu Pola "Mohart, czyli wieczory, kalnickie"
Na skrzyżowaniu we wsi skręcamy w prawo. Droga o znacznie lepszej nawierzchni zaczyna się wznosić serpentynami na przełęcz między Gabrów Wierchem a Gawganiem. Podjazd jest nieco trudny, ale po asfalcie. Po małym wysiłku jesteśmy na górze i teraz przed nami zjazd. Przejeżdżamy przez Kielczawę. Na drodze pomimo, że jest asfaltowa to należy uważać na liczne dziury i wyrwy w asfalcie.
32,0km 2:10h Na skrzyżowaniu w Roztokach jedziemy w lewo. Droga wiodąca w prawo prowadzi do Bystrego. Kilometr dalej dojeżdżamy do Mchawy. Na skrzyżowaniu na początku wsi jedziemy w lewo, w dół.
34,5km 2:25h Jesteśmy w pobliżu głównej drogi Łączącej Lesko z Baligrodem.Przy skrzyżowaniu stoi murowana kaplica odpustowa z początku XIXw. Wewnątrz znajduje się ołtarzyk ze zniszczonej cerkwi. Skręcamy w prawo i główną drogą dojeżdżamy do Baligrodu mijając cmentarz wojskowy.
38,5km 2:30hBaligród. Kończymy trasę w parku obok czołgu.
 
Modyfikacje trasy:
Rabe - Baligród. W Rabem nie skręcamy w lewo w kierunku Sukowarego, ale jedziemy prosto w kierunku Bystrego. Po około 3 km dotrzemy do głównej szosy z Baligrodu do Cisnej, którą jechaliśmy na początku wycieczki. Skręcamy w lewo i po chwili jesteśmy w Baligrodzie.

Sklepy i bary:
Baligród (0.0km 38.5km)
Kalnica (27.0km)
Mchawa (33.0km)
Schroniska na trasie:
Sezonowe schronisko PTSM w Baligrodzie,
Studencka baza namiotowa Rabe (18.0km)Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379
 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW