Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Faliszówka



      Faliszówka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Chorkówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Miejscowość jest siedzibą parafii Dobrego Pasterza, należącej do dekanatu Nowy Żmigród, diecezji rzeszowskiej.


Geografia


    Wieś jest położona w terenie górzystym na wysokości około 300-360 m n.p.m. w odległości 14 km od Krosna. Otoczona jest lasem i górami, z których największa, Góra Dział (409,8 m n.p.m.) znajduje się na południe od wsi. Miejscowość znajduje się na Pogórzu Jasielskim, które wchodzi w skład Pogórza Środkowobeskidzkiego.

Faliszówka graniczy od północy z Kopytową, od wschodu z Leśniówką, natomiast od południa z Kobylanami i Nienaszowem. Od zachodniej strony graniczy z wsiami Poraj i Łubienko.


Historia


    Pierwsza wzmianka o wsi Faliszówka pochodzi z 1415 roku, kiedy była zarządzana przez sołtysa Jana. W 1458 r. pojawia się dziedzic wsi o imieniu Mikołaj, który skupuje sołectwo od swych krewnych. W 1468 r. Katarzyna Mitarska odstępuje swemu bratu Mikołajowi część ojcowizny, którą miała na połowie sołectwa[1], a w 1472 r. szlachcic Stanisław Faliszowski sprzedał Mikołajowi swą część za 60 grzywien. Sołtys Mikołaj pojawia się jeszcze w źródłach około roku 1476.

W 1487 roku Faliszówka przypadła w dziale Piotrowi z Kwiliny[2] a w roku 1495 sołtysem wsi był ww. Stanisław, który w źródłach pojawia się także w roku 1527. Według rejestrów poborowych z 1508 r. było we wsi 4,5 łana gruntów, a w 1536 r. - 4,5 łana gruntów, karczma i spustoszały młyn.

    W 1581 roku właścicielem wsi był szlachcic Krzysztof Kwiliński herbu Lis[3], który płacił podatki od 6 łanów kmiecych, 4 zagrodników z rolą i karczmą z rolą. W późniejszym czasie w posiadanie wsi wszedł wojski lubelski Jan Lipnicki[4].

W XIX wieku ze względu na szalejące co pewien okres epidemie (cholery), wieś została przeniesiona spod lasu od strony Leśniówki do niżej położonej części, która znajduje się przy drodze - gościńcu z Kopytowej do Poraju. W tym okresie istniał w Faliszówce także drewniany dwór, którego pozostałości są widoczne do dnia dzisiejszego tj. fragment ogrodu i część zabudowań. W tym okresie istniały także stawy dworskie, które znajdowały się w miejscu obecnej szkoły. Właścicielem wsi był wówczas Tadeusz Wiktor.

    W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów Faliszówka wchodziła w skład powiatu bieckiego, który należał do województwa krakowskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Faliszówka znalazła się w powiecie krośnieńskim wchodzącym w skład województwa lwowskiego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Falisz%C3%B3wka



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW