Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Bratkówka



       Bratkówka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Wojaszówka. W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Bratkówka. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim.

Znajduje się 6 km na północny zachód od Krosna. Przylega do granic Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Od południa przepływa przez nią rzeka Wisłok.

13 grudnia 1397 r. Henryk Szebieński (Sebensky) syn Tomisława z Szebni (z r. 1362) sprzedał Klemensowi z Moskorzewa – podkanclerzowi królestwa polskiego, trzy wsi w powiecie krośnieńskim przy zamku: Wojkówkę, Bratkówkę i Na Wysokiem z obu stron Wisłoki za 400 grzywien.

W XIV w. właścicielem Bratkówki był Henryk Sobieński z zamku Sobień koło Sanoka. W XV w. do Andrzeja i Mikołaja z Bratkówki należała w części Jaszczew, gdy otrzymała prawo niemieckie. W 1447 r. wzięli po pół Jaszczwi Jan i Rafał Jaźwiecki piszący się też z Bratkówki (obaj:1415-1489).

W czasie II wojny światowej Patrol Kedywu Olgierd z Placówki AK OP-15 Odrzykoń Oleander dwukrotnie w dniu 22 maja 1943 i 2 października 1943 r. zaatakował dwór, zarządzany przez Niemca Henricha Reinartza, zdobywając w czasie udanej akcji broń.

26 lutego 1944 r. zastrzelony tu został Marian Szuba "Górski" przez pracownika dworu, który brał udział w tych akcjach.

W Bratkówce znajdują się m.in.: szkoła podstawowa im. bł. Stanisława Starowieyskiego.

Szkoła znajduje się w zabytkowym dworku Starowieyskich, otoczonym parkiem ze ścieżka dydaktyczną. Tu urodził się Franciszek Starowieyski, polski grafik, malarz i scenograf, oraz Zofia Starowieyska-Morstinowa, pisarka, tłumaczka, i publicystka.

W tej miejscowości jest bank spółdzielczy, poczta, posterunek policji, ośrodek zdrowia, sklepy spożywcze i przemysłowe, małe firmy usługowe i produkcyjne.

Ze szlaku niebieskiego Dębica-Czarnorzeki zejście w miejscowości Rzepnik na południe ok. 30 min.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bratk%C3%B3wka



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW