Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Pielgrzymce



       Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Pielgrzymce – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Sanok diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Położona na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej.


 
       Dawna świątynia greckokatolicka. Zbudowana prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku. Budowla drewniana, oszalowana, orientowana, trójdzielna (babiniec, nawa, prezbiterium), z kruchtą. Nad babińcem wieża konstrukcji słupowo-ramowej z baniastym hełmem. Szeroka nawa, prezbiterium zamknięte trójbocznie. Dachy cerkwi (namiotowy nad nawą i dwuspadowy nad prezbiterium) z baniastymi hełmami, pokryte blachą. Wewnątrz pięciorzędowy, rzeźbiony, pozłacany ikonostas z 1877. Niektóre ikony pochodzą z poprzedniej cerkwi w Pielgrzymce; jedną z nich napisano prawdopodobnie już w XVI w. Ściany i sufit pokryte polichromią z 1887. W cerkwi znajduje się także Grób Pański, wykonany w 1684 (pochodzący z poprzedniej świątyni). Na zewnątrz, przy wejściu do cerkwi znajdują się dwa krzyże (z 1927 i 1938 – ten ostatni upamiętnia 950-lecie chrztu Rusi). Ogrodzenie oraz bramę wykonano w 1870.
 
Cerkiew służyła grekokatolikom do czasu wysiedleń w ramach Akcji Wisła (1947). Przez następne 13 lat obiekt pozostawał nieużytkowany. W 1960, w związku z utworzeniem parafii prawosławnej w Pielgrzymce, świątynię przekazano Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu.
 
Cerkiew św. Michała przechodziła w swoich dziejach wiele gruntownych remontów (1870-1872, 1923, lata 60. XX w.). W 1966 w pobliżu świątyni wzniesiono plebanię.
 
Uroczystość patronalna obchodzona jest 21 listopada (według starego stylu 8 listopada).
 
Cerkiew (wraz z ogrodzeniem i bramą) wpisano do rejestru zabytków 31 stycznia 1985 pod nr A-74.

Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_%C5%9Bw._Micha%C5%82a_Archanio%C5%82a_w_Pielgrzymce



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW