Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Cerkiew Narodzenia NMP w Tylawie        Cerkiew Narodzenia NMP w Tylawie - dawna cerkiew greckokatolicka, a następnie prawosławna, użytkowana po II wojnie światowej przez Kościół rzymskokatolicki.
Historia


       Cerkiew w Tylawie została wzniesiona w 1787. Po schizmie tylawskiej przeszła na własność Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Obecnie kościół rzymskokatolicki, przejęty przez Kościół po 1945.

Jest to druga cerkiew na tym miejscu - pierwsza, początkowo prawosławna, następnie unicka, istniała od 1508.


Architektura

      Cerkiew w Tylawie to cerkiew łemkowska typu zachodniego, orientowana, trójdzielna. We wnętrzu zachował się wykonany w 1908 ikonostas, restaurowany w latach 1968-1972. W przedsionku cerkwi zachował się fresk Chrzest Rusi. Zdobiona posadzka obiektu pochodzi z XVIII w., podobnie jak ławki przeniesione z kościoła rzymskokatolickiego w Iwoniczu.

Budynek znajduje się przy drodze z Dukli do granicy ze Słowacją. W bezpośrednim sąsiedztwie cerkwi znajdował się cmentarz greckokatolicki, z którego zachowało się tylko kilka nagrobków.

Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_Narodzenia_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny_w_TylawieOpracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379
 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW