Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Cerkiew św. Michała Archanioła w Ustrzykach Dolnych       Cerkiew św. Michała Archanioła w Ustrzykach Dolnych - murowana świątynia greckokatolicka wzniesiona w Ustrzykach Dolnych.
Historia


      Cerkiew została zbudowana i konsekrowana w roku 1847. Prawdopodobnie podczas remontu w roku 1937 dach cerkwi pokryty został blachą, a nad nawą wzniesiono pseudokopułę. Jako cerkiew użytkowana była do roku 1951. Następnie przez 2 lata służyła jako kościół rzymskokatolicki. Następnie do roku 1980 wykorzystywana jako magazyn. W okresie tym następowała dewastacja budowli. W roku 1980 świątynia przekazana została kościołowi rzymskokatolickiemu, który w roku 1985 dokonał jej remontu. 18 grudnia tegoż roku, decyzją biskupa przemyskiego Ignacego Tokarczuka przekazana została grekokatolikom. Ostatni remont przeprowadzono w roku 2002


Budowa

         Świątynia zbudowana jest z cegły i otynkowana. Cerkiew dwudzielna, z prezbiterium zamkniętym półkoliście i prostokątną nawą szerszą od prezbiterium. Do prezbiterium przylegająca od północy zakrystia.


Wokół cerkwi


      Przy cerkwi stoi murowana dzwonnica parawanowa, zbudowana prawdopodobnie w roku 1847. Oryginalne dzwony wywieziono w roku 1951 do cerkwi w Strwiążyku, skąd w nieznanych okolicznościach zniknęły. Dzwony wiszące obecnie pochodzą prawdopodobnie z cerkwi w Dźwiniaczu Dolnym. Znajdujący się przy cerkwi cmentarz pozbawiony jest nagrobków. Stoi za to na nim ustawiony w roku 1938 z okazji 950-lecia Chrztu Rusi dębowy krzyż.

Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_%C5%9Bw._Micha%C5%82a_Archanio%C5%82a_w_Ustrzykach_DolnychOpracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379
 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW