Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Cieniawa



      Cieniawa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Grybów. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
 




Pochodzenie nazwy

 
Legenda głosi, że początki wsi sięgają panowania króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370). Wędrując po górach, zmęczony długą drogą, król usiadł w cieniu drzew. Odpoczynek był tak przyjemny, że król nazwał to miejsce Cieniawa. Również w naukowych opracowaniach, np. Eugeniusza Pawłowskiego – wybitnego znawcy nazw miejscowych Sądecczyzny i Zdzisława Stiebera – pochodzenie nazwy Cieniawa wyprowadzane jest od ukształtowania terenu i szaty roślinnej. Może więc znaczyć tyle co cienista – prawdopodobnie w chwili zakładania Cieniawy było dużo drzew rzucających cień. Natomiast według Jana Długosza – pisze o tym w swojej Historii Polski – nazwa pochodzi od ściętego lasu. Na dowód Długosz przytacza nazwę śląskiej miejscowości Ścinawa – którą po polsku tłumaczy się właśnie Cieniawa.
 
Historia

 
Nie wiadomo kiedy dokładnie została założona wieś. Istnieje kilka dokumentów lokacyjnych, które podają różne daty powstania Cieniawy – 1364, 1416 i 1464. Można przypuszczać, ze powstanie wsi nie było aktem jednorazowym, ale odbywało się stopniowo, aż do 1464 roku, kiedy to z całą pewnością Cieniawa już istniała jako samodzielna wieś. O prastarym pochodzeniu miejscowości może świadczyć również fakt, że domy są rozrzucone po dolinach i zboczach wzgórz, można więc przypuszczać, że wieś powstała w wyniku swobodnej, dzikiej kolonizacji. Ten "rozproszony" typ wsi jest charakterystyczny dla najstarszych miejscowości na Sądecczyźnie. Dziś Cieniawa składa się z kilkunastu osiedli – przysiółków, które tradycyjnie nazywane są w zależności od usytuowania w terenie, nazwiska rodziny bądź zawodu, jaki wykonują mieszkańcy przysiółka.
 
Historia Cieniawy od początku jest ściśle związana z sąsiednim Mystkowem, który przez ponad 500 lat był siedzibą parafii. Cieniawa usamodzielniła się jako parafia dopiero w latach 80. XX wieku. W 1980 roku Kuria Diecezjalna zaleciła odprawianie w każdą niedzielę jednej mszy świętej w Cieniawie. Uruchomiono pierwszą kaplicę – początkowo w salce katechetycznej w domu prywatnym, potem w wyremontowanym i dostosowanym do potrzeb dawnym Domu Nauczyciela. Pierwsza pasterka w kaplicy została odprawiona w Boże Narodzenie na przełomie lat 1980/1981. W 1981 roku po uzyskaniu zezwolenia od władz państwowych, wybudowana została nowa kaplica, a w 4 czerwca tego roku Kuria Diecezjalna wyznaczyła księdza Franciszka Olczaka na duszpasterza parafii. Jako proboszcz podjął trud budowy kościoła, który stanął w ?. Opiekę nad parafią sprawuje do dziś.
 
Ważne daty


 1891- założenie Szkoły Ludowej w Cieniawie
 1930 – powstaje pierwsza ochotnicza straż pożarna
 1960 – budowa Domu Kultury
 1963 – elektryfikacja wsi
 10.04.1981 – decyzja o budowie Kościoła wydana przez Wojewodę
 01.09.1981 – powstanie parafii
 27.05.1982 – rozpoczęcie prac przy budowie Kościoła
 25.12.1982 – dolny Kościół oddany do użytku
 27.10.1985 – poświęcenie kościoła przez ks. Biskupa Jerzego Ablewicza (w tym czasie została wybudowana Plebania i został urządzony Cmentarz)
 1989 – wybudowano Dzwonnicę
 1995 – oddano do użytkuj nowo wybudowaną Kaplicę Cmentarną
 29.09.1996 – na piętnasto-lecie parafii Konsekracja Kościoła przez ks. Biskupa Ordynariusza Józefa Życińskiego
 
na podstawie `Dziejów wsi Cieniawa` autorstwa księdza Franciszka Olczaka (1992 rok)

 Źródło: wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW