Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Klęczany



       Klęczany – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Chełmiec. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Wieś liczy 1048 mieszkańców (30 czerwca 2004).
 


Klęczany leżą u podnóża Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym, w dolnym biegu potoku Smolnik (dopływu Dunajca). Wieś leży przy drodze powiatowej Limanowa – Chełmiec oraz przy linii kolejowej 104 Nowy Sącz – Chabówka.
 


Historia
 
Klęczany były jedną z wsi, którą w 1257 roku Bolesław Wstydliwy oddał swojej żonie Kindze. Ta owdowiawszy w roku 1280 ufundowała starosądecki klasztor Klarysek, ofiarowując na jego utrzymanie wszystkie swe folwarki na Sądecczyźnie. Od roku 1628 Klęczany należały do szlachty.
 
W roku 1858 rozpoczęto wydobycie ropy naftowej, rok później powstała rafineria, która działała do końca I wojny światowej. 16 grudnia 1884 roku oddana została do użytku Galicyjska Kolej Transwersalna, przechodząca przez wieś.
 
W 1912 roku zaczęto wydobywać tutaj piaskowiec.
 
Zabytki


 Dworek - data budowy nie jest znana, po raz pierwszy wymieniony w dokumntach z 1911 roku.
 Kapliczki przydrożne.
 
Kultura
 
W muzeum szkolnym Zespołu Szkół w Klęczanach znajduje się zbiór wytworów rękodzielniczych, sprzętów domowych oraz starych fotografii, korespondencji i osobistych dokumentów mieszkańców okolicznych wsi z przełomu minionych wieków.
 
Gospodarka
 
W Klęczanach w 1858 r. zaczęto wydobywać ropę naftową. Do dziś zachowały się ślady szybów i resztki rafinerii.
 
W 1912 roku miejscowa ludność rozpoczęła wydobycie piaskowca. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na surowce skalne w latach 60. postanowiono przekształcić mały kamieniołom w dużą kopalnię odkrywkową produkującą kruszywa dla kolejnictwa. Zakład oddano do użytku w roku 1988. Aktualnie funkcjonuje on pod nazwą Kopalnia Surowców Skalnych "Klęczany" sp. z o.o.
 
Ponadto we wsi siedzibę ma szkoła podstawowa, zakład opieki zdrowotnej, urząd pocztowy oraz kilka mniejszych firm.

Źródło: wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW