Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Gródek nad Dunajcem



Gródek nad Dunajcem (dawn. Kobyle-Gródek) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Gródek nad Dunajcem.
 W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.


 
Położenie
 
Miejscowość, będąca siedzibą gminy Gródek nad Dunajcem, znajduje się na Pogórzu Rożnowskim nad utworzonym na Dunajcu sztucznym Jeziorze Rożnowskim. Przebiega przez nią droga wojewódzka 975.
 
Historia
 

W XIV wieku na szczycie góry Grodzisko, obecnie otoczonej wodami zbiornika wodnego, znajdował się zamek rycerski Klemensa Kurowskiego ; ostatnimi właścicielami zamku byli arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Kurowski i jego brat, kasztelan sądecki Piotr Kurowski, wzmiankowani w 1410 roku. Resztki obwałowań zamku przetrwały jeszcze do początku XX wieku.

Zamek w Gródku nad Dunajcem – nieistniejący już zamek rycerski wzniesiony w średniowieczu na szczycie góry Grodzisko w Gródku nad Dunajcem w powiecie nowosądeckim w województwie małopolskim.

Zameczek, posadowiony na nagiej skale, zbudowano prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku; uległ on zniszczeniu zapewne na przełomie XIV i XV wieku. Skromne szczątki murów zamkowych znajdowały się na szczycie wzgórza jeszcze na początku XX wieku.
 
W Herbach rycerstwa polskiego (1584) Bartosza Paprockiego znajduje się mylna informacja, że zamek w Gródku nad Dunajcem należał do rodu Rożenów herbu Gryf, właścicieli zamku w Rożnowie. W 1410 roku dobra w Gródku nad Dunajcem nabyli ówcześni właściciele zamku w Rożnowie: Piotr Kurowski i jego brat arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Kurowski; w tym czasie zamek na górze Grodzisko prawdopodobnie znajdował się już w ruinie
 
Obecnie góra Grodzisko stanowi wyspę na Jeziorze Rożnowskim i jest potocznie nazywana "Małpią Wyspą".


 

 
Turystyka
 
Miejscowość ma charakter wypoczynkowy; znajdują się w niej tereny rekreacyjne, piaszczysta plaża, dogodne miejsca kąpielowe.

Źródło: wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW