Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Głębokie



       Głębokie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Piwniczna-Zdrój. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.


 
Głębokie to najmniejsze sołectwo Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój, położone jest 4 km na północ od Piwnicznej, na prawym brzegu Popradu przy ujściu i wzdłuż potoku Głęboczanka, wypływającego ze stoków Makowicy (948 m) oraz Zadnich Gór (968 m). Na południe od wsi wznoszą się Bystra (520 m) Dermanowski Wierch (558 m) i Cycówka (593 m), a na wschodzie Skała (773 m)[1]. Graniczy: od północy ze Suchą Strugą (gm. Rytro), od wschodu z Kokuszką, od południa na krótkim odcinku z miastem Piwniczna-Zdrój, od zachodu z Młodowem.
 
Nazwa wsi ma pochodzić od położenia w głębokiej dolinie. Wspomniana już w 1348 jako "Glembokie" w akcie lokacji miasta Piwniczna-Szyja. W 1887 (1880) wymieniana była jako "Głęboka". Do lat 30. XX w. w użyciu była też przezwiskowa nazwa wsi "Miechury" od nazwiska Miechur.
 
Historia
 
Niewielka wieś, najczęściej wymieniana razem z położonym po drugiej stronie Popradu Młodowem, istniała już przed 1348, gdy Kazimierz Wielki lokował Piwniczną. Głębokie było przysiółkiem Piwnicznej i wraz z nią była własnością królewską (starostwo sądeckie). Od sierpnia 1770 w granicach państwa Habsburgów, początkowo w granicach Królestwa Węgierskiego, a od stycznia 1773 w Galicji. W 1785 włączona została do skarbu cesarskiego zwanego "Kamerą" (K.k. Cameral Amt). W czasach autonomii galicyjskiej Głębokie należało do gminy miejskiej Piwniczna. W 1887 liczyło 24 domy i 137 mieszkańców.
 
W 1814 w wąskiej dolince potoku Głęboczanka pasterz Michał Cięciwa odkrył źródła wody mineralnej. Pierwsze badania tych wód przeprowadził w 1860 dr Onufry Trembecki (lekarz zdrojowy ze Szczawnicy), zbadał skład chemiczny 4 źródeł, m.in. zdroju zwanego później "Kinga". W 1882 prof. chemii Uniwersytetu Lwowskiego dr B. Radziszewski dokonał analizy chemicznej źródeł (szczawa wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowa).
 
Od 1877 właściciel F. Jadek doprowadził do zagospodarowania i eksploatowania źródeł. Źródła obudowane kamienną cembrowiną znalazły się pod dachem solidnego drewnianego, częściowo murowanego budynku. Amatorzy wodolecznictwa przeprowadzali tutaj kuracje na własną rękę w wynajętych domach, ponieważ nie było tutaj lekarza zdrojowego. Butelkowaną wodę jeszcze w 1914 rozwożono w bliższej i dalszej okolicy. Pożar i wielka powódź w 1934 zniszczyła urządzenia zdrojowe. Dopiero w 1971 ponownie zagospodarowano źródła (3 odwierty) i zadaszono pijalnię. Nie dozorowana została z czasem zdewastowana. Obecnie istnieje tam ogólnodostępne ujęcie wody mineralnej cieszącej się sporym powodzeniem wśród okolicznych mieszkańców. Od 2007 Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Rozwoju wsi Młodów i Głębokie zaczęło restaurowanie zdewastowanego źródła. Po II wojnie światowej Głębokie usamodzielniło się, w latach 1955-1972 stanowiło gromadę GRN Piwniczna-Wieś. A od 1973 stanowi sołectwo MiG Piwniczna-Zdrój.
 
W 1952 otwarto tutaj nowa szkołę podstawową.
 
W 1980 powstała tu jednostka OSP , włączona obecnie do KSRG .
 
W 1981 erygowano parafię pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, obejmującą Głębokie, Młodów, część Suchej Strugi (na jej terenie stoi kościół parafialny) i część Kokuszki.

Źródło: wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW