Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Chochorowice



      Chochorowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Podegrodzie. Położenie Chochorowic na wzgórzu stanowi doskonały punkt widokowy na Sądecczyznę. Wieś należy do parafii Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa w Brzeznej.


 

Położenie
 
        Chochorowice położone są na granicy Beskidu Wyspowego z Kotliną Sądecką, na wysokości od 320 do 450 m n.m.p.. Zajmuje 2,40 km² (3,7% powierzchni gminy[1]). Graniczy z: Brzezną, Podrzeczem, Niskową oraz z Trzetrzewiną.
 
Toponimika nazwy
 
        Dawniej wieś nazywała się Kochorowice, na co wskazują źródła historyczne, które zawierają zapisy: Kochorouicze (1280 r.) i Kuchorowicy (1283 r.). Jan Długosz w "Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis" podaje dwie nazwy: Chochorowicze i Chochorowice. Akta sądeckie z lat 1541-1551 podają nazwisko Nicolasa Chochorowskiego oraz Zofii Kochorowsiej ze wsi Kochorowice. Inwentarz starosądeckich Klarysek z roku 1698 r. przywołuje nazwisko pół zagrodnika i karczmarza Jana Chochorowskiego z Chochorowic. Nazwa wsi pochodzi od imienia Kuchor lub Chochor.
 
Historia
 
Badania archeologiczne potwierdzają, że w IX i X wieku istniała tu osada obronna.
 
Pierwszy dokument, w którym wymieniona jest nazwa wsi pochodzi z 6 lipca 1280 roku. Wchodziła wtedy w skład posiadłości Klarysek ze Starego Sącza.
 
W 1579 roku wieś została wydzierżawiona przez klasztor Spytkowi Jordanowi z Zakliczyna. Istniała tu wtedy karczma z wyszynkiem i popasem, z której korzystali podróżni wędrujący z Polski na Węgry, traktem handlowym wzdłuż Dunajca i Popradu[2].
 
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
 
Zabytki


 Kaplica Świętej Trójcy - zabytkowa kaplica wzniesiona w 1880 roku. Wewnątrz bogato zdobiony ołtarz z obrazem Świętej Trójcy.
 
OSP Chochorowice


 
      Ochotnicza Straż Pożarna w Chochorowicach powstała w 2000 roku.
 Jednostka posiada na wyposażeniu: samochód Żuk z pełnym wyposażeniem oraz podstawowy sprzęt ratowniczy i gaśniczy.

Źródło: Wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW