Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Długołęka-Świerkla



        Długołęka-Świerkla (niem. Langendorf-Tannendorf) wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Podegrodzie. Wieś należy do miejscowej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kilkakrotnie Świerkla była odłączana i przyłączana do Długołęki.


 
 
Położenie
 
       Wieś położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Wyspowego, na wysokości 380–550 m. n.p.m., Zajmuje 6,49 km² (10% powierzchni gminy[3]). Przez Długołękę przepływa potok Gostwiczanka, przyjmujący w górnym biegu, na wysokości wsi, nazwę "Gajduszowiec". Wokół wioski znajdują się zalesione wzgórza: Piekło (652 m. n.p.m.), Zagórów (580 m. n.p.m.) i Chełmek (483 m. n.p.m.). Graniczy z: Mokrą Wsią, Gostwicą, Brzezną, Stroniem, Przyszową, Siekierczyną, Kaniną oraz Wysokim.
 
Toponimika nazwy
 

      Pierwotna nazwa Długołęki to Długa Łąka, najstarszy jej zapis pochodzi z dokumentu z 1335 r. Pojawia się w nim także łacińskie tłumaczenie: de Longo prato. Kolejna wzmianka Dluga Lanka pochodzi z 1357 r. W rejestrze poborowym z 1581 r. znaleźć można także nazwę Długa Łąka. Nazwa pochodzi od obszaru na którym znajdowały się rozległe łąki.
 
Najstarszy zapis nazwy Świerkla pochodzi z 1357 r.: inter Swierklam. Jan Długosz w "Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis" podaje nazwę Swyrkla. Inne zapisy nazwy wsi można znaleźć w rejestrach poborowych z 1538 r.: Swirklia i z 1629 r.: Swierkla. Nazwa pochodzi od wyrazu świerk.
 
Historia
 
      Pierwsze wzmianki o istnieniu wsi oraz parafii długołęckiej pochodzą z lat 1325–1327. W 1356 opatka zakonu Klarysek w Starym Sączu, Konstancja, nadała sołectwo Janowi i Wiecisławowi. Długołękę zamieszkiwali rycerze, natomiast Świerkla była osadą klasztorną. W następnych stuleciach obydwie wsie należały do parafii w Podegrodziu , a następnie do parafii w Przyszowej.
 
Na przełomie XVI i XVI wieku Długołęka została opuszczona, a w jej rejonie poszukiwano złota. W 1527 istniała we wsi parafia, w okresie późniejszym zlikwidowana.
 
W czasie akcji kolonizacyjnej przeprowadzonej przez cesarza Józefa II w Długołęce i Świerkli (wtedy były osobnymi wsiami) mieszkali osadnicy niemieccy.
 
Po II wojnie światowej, w 1972 powstała jednostka OSP, w latach 1982 – 1988 wybudowano nowy kościół, a Długołęka–Świerkla została ponownie parafią. W 2010 roku został utworzony zbór Świadków Jehowy.
 
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.
 
Zabytki


 Kaplica Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – wzniesiona w 1894 roku, zbudowana z cegły i kamienia, otynkowana, kryta blachą. Prostokątna, z półkolistym zamknięciem. Wewnątrz obrazy: Matki Boskiej Bolesnej, Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej Pocieszenia, oraz obraz przedstawiający twarz Chrystusa na chuście św. Weroniki.
 
Edukacja


 Szkoła Podstawowa
 
Od stycznia 2005 r. we wsi działa orkiestra dęta, założona przez ks. Krzysztofa Bajorka. W ramach jej działalności prowadzone są próby dla muzyków oraz bezpłatne nauki dla dzieci. Orkiestra uświetnia wiele okolicznościowych imprez, uroczystości kościelnych, strażackich i szkolnych .
 
OSP Długołęka-Świerkla
 

 
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Długołęce – Świerkli powstała w 1979.
 
Jednostka posiada na wyposażeniu: samochód Star, motopompę M8/8, radiotelefon oraz podstawowy sprzęt ratowniczy i gaśniczy.

Źródło: Wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW