Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Jasień



     Jasień – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Brzesko. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. W Jasieniu znajduje się przystanek kolejowy, przez który przebiega linia kolejowa nr 91 Kraków Główny – Medyka.
 




Historia

 
    Historia Jasienia początkami swymi sięga przełomu XIII i XIV w. Kościół Parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP powstał w czasach średniowiecza. Został wybudowany w 1436 r. z fundacji Spytka z Melsztyna herbu Leliwa.
 
Prawdopodobnie około 1890 powstała cegielnia. W roku 1914 zatrudniała 75 pracowników, była własnością Żydów Lefefoksa i Joska. W 1919 została kupiona przez Bruno Wetstajna i Fischingera. W czasie II wojny cegielnię przejmują Niemcy i przysposabiają zakład do wulkanizacji opon samochodowych i wypieku pieczywa. Przed końcem wojny Niemcy wywożą najważniejsze maszyny. Po wojnie cegielnia zostaje odsprzedana polakom, a w roku 1951 zakład zostaje upaństwowiony.
 
Od stycznia do maja 1915 roku w Jasieniu znajdowało się lotnisko wojskowe. Celem lotnictwa były loty rozpoznawcze, przewożenie meldunków i poczty dla Twierdzy Przemyśl. W czasie najintensywniejszych lotów; luty, marzec 1915 roku stacjonowały tu cztery kompanie. Razem z drugim lotniskiem w Brzesku stanowiły one jeden zespół. Liczba żołnierzy służących na lotniskach przekroczyła 700 osób, które obsługiwało około 30 płatowców.
 
Wśród lotników byli Polacy. Jednym z nich był Stefan Bastyr, twórca lotnictwa w odrodzonej Rzeczypospolitej.
 
Lotnisko stanowiło pole o wymiarach 150 × 400 m, położone było na południowy zachód od obecnego przystanku kolejowego „Jasień Brzeski”.
 
Zabytki
 
Jest to budowla gotycka murowana w całości z miejscowego piaskowca i kamienia polnego. Niedawno odkryto w nim polichromię będącą unikatem na skalę europejską. W kościele znajduje się barokowa chrzcielnica wykuta w kamieniu oraz ołtarz główny, neogotycki, wykonany przez brzeskiego rzeźbiarza Stanisława Rogóża w 1930 roku.
 
Cmentarz
 
Na cmentarzu parafialnym jest murowana kaplica z grobami jasieńskich księży proboszczów i wikariuszy. Została zbudowana w stylu neogotyckim w 1903 r.
 
Inne
 
W Jasieniu jest także dworek z ostatniego 20-lecia XIX w. Wybudowano go za sprawą ówczesnych właścicieli jasieńskiego majątku – Baltazińskich. Teraz w dworku mieści się Dom Dziecka.

Źródło: Wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW