Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Dębno



        Dębno – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Dębno przy drodze krajowej nr 4.


 
Wieś, lokowana na prawie średzkim, powstała być może w początkach XIII wieku. Rok jej osadzenia nie jest znany. Pierwszy dokument wymieniający jej nazwę (zatem świadczący o wcześniejszym istnieniu osady) pochodzi z 1274 roku.
 
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnowskiego.
 

Nazwa
 
Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Dambno wymienia w latach (1470-1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis.
 
Zamek w Dębnie
 

 
Wśród zabytków Dębna wyróżnia się późnogotycki zamek rycerski wybudowany między 1470 a 1480 rokiem przez Jakuba z Dębna herbu Odrowąż, kanclerza wielkiego koronnego, wojewodę sandomierskiego i kasztelana krakowskiego.
Wcześniej w tym samym miejscu wznosił się drewniany gródek komesa Świętosława z rodu Gryfitów, kasztelana wiślickiego. Zamek w 1583 roku znalazł się w posiadaniu Węgra Ferenca Wesseliniego, sekretarza króla Stefana Batorego; Wesselini zmodernizował swą siedzibę w duchu włoskiego renesansu.
 
Po zmiennych kolejach losu zamek przeszedł w ręce zamożnej małopolskiej rodziny Tarłów, pieczętującej się herbem Topór. W roku 1836 wieś Dębno wraz z zamkiem przejęli Józef i Teresa Jastrzębscy i za ich sprawą wokół zamku powstały stawy. Jak każdy stary zamek, również ten w Dębnie owiany jest strasznymi i mrożącymi krew w żyłach legendami. Najbardziej znana jest opowieść o zamurowanej Tarłównie, która ponoć o północy wędruje po zamku i okolicznych wzniesieniach.
 
Inne zabytki
 
Godne uwagi są też: późnogotycki kościół pw. św. Małgorzaty, który został wybudowany w latach 1470-1504 z fundacji kasztelana Jakuba z Dębna[3]; kamienne figury św. Jana Nepomucena, Chrystusa Frasobliwego i św. Kingi oraz neogotycka kaplica grobowa rodziny Jastrzębskich wzniesiona w 1906 roku na cmentarzu parafialnym.
 
Turniej rycerski
 
Największą imprezą w Dębnie jest coroczny Międzynarodowy Turniej Rycerski "O Złoty Warkocz Tarłówny", którego organizatorami są Dębińskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Urząd Gminy Dębno. Patronat honorowy przyjmowali prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, minister kultury, marszałek województwa małopolskiego i starosta powiatu brzeskiego. Jest to jednodniowa impreza organizowana na ogół w ostatnią niedzielę września. Biorą w niej udział bractwa rycerskie z kraju i zagranicy. Widowisko to przyciąga do Dębna ok. 20 tysięcy widzów.

Źródło: Wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW