Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Komorna



        Komorna – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Obrazów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.
 
Położenie

 
Wieś położona jest między Rożkami a Kleczanowem. Od głównej trasy Sandomierz-Opatów prowadzą tu dwie drogi, jedna z nich wąwozem lessowym w stronę dawnej szkoły.
 
Komorna jest podzielona na dwie części: Wicentów i Przyłogi
 
W strukturze upraw w Komornej dominuje sadownictwo i warzywnictwo, w szczególności sady jabłoniowe i wiśniowe.
 
Historia
 



      Znaleziska archeologiczne wskazują, że tutejsze tereny były zamieszkane przez człowieka już w okresie neolitu. Wiadomo, że na przełomie XVIII i XIX w. miejscowość należała do rodziny Ślubicz-Załęskich. W międzywojennej Polsce w miejscowym dworze (dziś remiza strażacka) gospodarowali Bukowińscy. Zespół parkowo-dworski położony jest na lessowym cyplu wyżynnym. Opodal dworku stoi kamienna figurka Matki Boskiej. Na cokole widnieje napis:
 Feliks i Zofia Bukowińscy proszą o modlitwę – 1927 r. Błogosław Matko nasze niwy żyzne, łąki, lasy, kwiatów kielichy i tych co na wsi wiodą żywot cichy, Miłując Boga, pracę i Ojczyznę.
Po śmierci Feliksa Bukowińskiego jego żona wyjechała do Warszawy, majątek oddając w dzierżawę swojemu szwagrowi Chrzanowskiemu, który z prowadził dochodową gospodarkę rolną na 150 morgach do 1944 r. Rok później majątek rozparcelowano. W czasie okupacji we dworze znaleźli schronienie wysiedleńcy. Mieszkał tu z rodziną profesor Makowski, prowadząc tajne nauczanie. Na przełomie 1972/73 r. Komorna miała 87 gospodarstw, na obszarze 355 ha.

Źródło: Wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW