Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Hańczowej



          Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Hańczowej– prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Nowy Sącz diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.


Drewniana, XIX-wieczna cerkiew łemkowska; położona na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.


Historia

       Cerkiew w Hańczowej istniała już w XVII w. Niektóre źródła podają, że jej prezbiterium powstało w 1644 r. Obecny obiekt został wzniesiony w XIX stuleciu na miejscu pierwotnej świątyni. Do przeprowadzenia w 1947 Akcji Wisła była to cerkiew greckokatolicka, po tym wydarzeniu została porzucona, następnie służyła wiernym obrządku łacińskiego. Mimo tego postępowała jej dewastacja i w 1956 została podjęta decyzja o jej rozbiórce i wywiezieniu wyposażenia do składnicy ikon w Łańcucie. Cerkiew uratował powrót kilku rodzin wysiedlonych w 1947, których członkowie własnymi siłami wyremontowali ją, oraz powołanie w Hańczowej parafii prawosławnej. Mieszkańcy Hańczowej odnowili cerkiew w jedyny możliwy dla nich sposób, wymieniając przegniłe drewno i zabezpieczając dach. Polichromie zostały odrestaurowane dopiero po 1989 r. W 1958 cerkiew zaczęła na nowo pełnić funkcje liturgiczne. Jest to jedna z lepiej zachowanych w Polsce cerkwi typu łemkowskiego.


Architektura


     Cerkiew w Hańczowej jest trójdzielna, o konstrukcji zrębowej, jej ściany pokrywa gont. Obiekt dzieli się wewnętrznie na przedsionek, nawę oraz prezbiterium z wydzieloną zakrystią; posiada wieżę położoną od strony zachodniej, z nadwieszaną izbicą, zakończoną kopułą. Do wieży przylega przedsionek. Dach cerkwi jest dwuspadowy (nad prezbiterium) i namiotowy (nad nawą), wzmocniony blachą. Wnętrze jest bogato zdobione polichromią.

      W cerkwi zachowała się większość oryginalnego wyposażenia z przełomu XVIII i XIX w. z XIX-wiecznym ikonostasem i trzema ołtarzami. Obiekt otacza współcześnie wykonane ogrodzenie, w które wkomponowano oryginalną dziewiętnastowieczną bramę wejściową. Konserwacja ikonostasu została przeprowadzona po raz pierwszy w 1972 na miejscu w Hańczowej. Niestety konserwacja została przeprowadzona w sposób nieprofesjonalny co spowodowało powolne jego niszczenie. W latach 2006-2010 w pracowni konserwatorskiej w Nowym Sączu odrestaurowany został cały ikonostas.

Po upadku PRL na terenie cerkwi miały miejsce dalsze prace konserwatorskie; do 2011 zostały odrestaurowane wszystkie polichromie (przedsionek, nawa główna) z wyjątkiem znajdujących się w prezbiterium.

Na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 o uregulowaniu stanu prawnego niektórych nieruchomości pozostających we władaniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego cerkiew stała się wyłączną własnością tego Kościoła.

Cerkiew została wpisana do rejestru zabytków 28 października 1961 pod nr 251/ZN

 

Źródło: Wikipedia.org



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW