Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Cerkiew św. Michała Archanioła w DubnemCerkiew św. Michała Archanioła w Dubnem – dawna greckokatolicka cerkiew w Dubnem.
 

 
Historia
 
Cerkiew greckokatolicka w Dubnem powstała w 1863 roku na miejscu świątyni z 1673 roku zniszczonej przez pożar. Po wypędzeniu Łemków w ramach akcji „Wisła” cerkiew została zaadaptowana na kościół rzymskokatolicki. W roku 2011 został wyremontowany dach cerkwi, w ramach akcji „Program ochrony podkowca małego w Polsce” prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.
 
Architektura
 
Cerkiew łemkowska św. Michała Archanioła reprezentująca styl zachodniołemkowski jest budynkiem drewnianym o konstrukcji jednonawowej, trójdzielnej, wieża posiada konstrukcję słupowo-ramową. Dach świątyni, namiotowy nad nawą, nad prezbiterium kalenicowy, wielopołaciowy, pokryty blachą i zwieńczony trzema baniastymi wieżyczkami z pozornymi latarniami. Rokokowo-klasycystyczny ikonostas i całe wyposażenie pochodzi z XIX wieku, najcenniejszym zabytkiem jest ikona „Ukrzyżowanie i Złożenie do grobu”.

Źródło: Wikipedia.orgOpracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379
 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW