Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Czerteż



Wioska leżąca na Pogórzu Bukowskim, przy głównej drodze prowadzącej ze Sanoka do Rzeszowa. We wsi mieszka niemal 500 osób. We  wsi istnieje nowy kościół, szkoła podstawowa oraz dom weselny-hotel.

 

Szerokość geograficzna 4934\'34.4N

Długość geograficzna 22 9\'4.06''E



Historia


Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1439 r. Wieś pojawia się wówczas pod nazwą Czertesch. Następnie występuje jako Czartersz (1442 r.), Czarteza (1448 r.), Czeresz  i Masch de Czertesz (1464 r.) oraz Czertez (1515 r.). Do 1772 r. wieś wchodzi w skład królewszczyzny i podlega wójtowi sanockiemu, a następnie staroście. Z czasem staje się własnością Urbańskich., zaś w latach 1870 - 1900 właścicielem dóbr była rodzina Słoneckich. Pierwsza cerkiew prawosławna w Czerteżu powstała prawdopodobnie w 1448 r. W 1946 r. ukraińską ludność Czerteża wywieziono do ZSRR.

Zabytki


Głównym zabytkiem wsi jest cerkiew grecko-katolicka p.w. Przemienienia Pańskiego, parafialna, zbudowana w 1742 r., remontowana w 1836 r. (zastąpiono wówczas kopuły nad babińcem i prezbiterium dachem kalenicowym – dwuspadowym, oraz wykonano sklepienia kolebkowe). Kolejny remont miał miejsce w 1921 r. ( przebudowano wówczas elewację zachodnią, dachy i chór). W 1967 r. zrekonstruowano okna. Po 1946 r. przeszła w użytkowanie kościoła rzymsko-katolickiego. Od 1995 r. ponownie staje się własnością greko-katolików.


Budynek ma konstrukcję orientowaną, zrębową z ostatkami, jest kryty gontem, postawiony na kamiennej podmurówce. Nawę wieńczy cebulasta, ośmiodzielna kopuła na ośmiobocznym bębnie, zwieńczona pozorną latarnią. Ikonostas nie zachował się – częściowo znajduje się w zbiorach MBL Sanok. We wnętrzu dwa ołtarze boczne manierystyczne i polichromie przedstawiające św. Olgę i św. Włodzimierza (częściowo uszkodzona). Przed świątynią stoi dzwonnica, drewniana, szalowana deskami, kryta gontem. Dach namiotowy zwieńczony pozorną latarnią,  wzniesiona w 1887 r. przez cieślę Seńko Kiktę. Remontowana ostatnio w 1960 r.



Opracował:Konto usunięte




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW