Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Dukla



Miasto w woj. podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dukla. W latach 1975–1998  miasto administracyjnie należało do woj. krośnieńskiego. Według danych z 31 grudnia 2006 miasto miało 2154 mieszkańców. Jesienią 2007 roku na dukielskim rynku kręcone zostały sceny do filmu "Wino Truskawkowe". Popularna książka Andrzeja Stasiuka "Dukla", wzięła swój tytuł właśnie od nazwy tego miasta. W Dukli powstał zespół Lux Occulta, którego działalność zakończyła się w 2002 roku.

 

Szerokość geograficzna 4933\'24.5''N

Długość geograficzna 2141\'2.81''N



W Dukli mieści się posterunek policji, ośrodek zdrowia, poczta, dom wycieczkowy PTTK, zajazd, dwa schroniska młodzieżowe, restauracja i stacja benzynowa oraz pełnowymiarowe boisko sportowe z sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. Miasto położone nad Jasiołką, u podnóża góry Cergowej (716 m n.p.m.) na północnym skraju Beskidu Niskiego.

Atrakcje Turystyczne

W Dukli warta uwagi jest zachowana zabudowa Rynku wraz z renesansowym ratuszem wzniesionym na początku XVII wieku i ruiny XVI-wiecznej komory celnej. Nieopodal Rynku znajdują się ruiny bożnicy z 1758 r. Na północ od rynku znajduje się zespół parkowo-pałacowy z 1636 r. Pałac wniesiony w latach 30. XVII wieku i wielokrotnie przebudowywany. W latach 1764–65 Jerzy August Wandalin Mniszech oraz jego żona Maria Amalia przebudowali budowlę bastionową w okazały pałac z dwoma oficynami oraz ogrodem. W nieistniejącym dziś budynku funkcjonował teatr. Obecnie Pałac mieści w sobie Muzeum Historyczne. W jego otoczeniu rozmieszczono ekspozycję sprzętu wojskowego – głównie działa z czasów II wojny światowej. Park – niegdyś w stylu francuskim – pomimo swojego zaniedbania wart jest krótkiego choćby spaceru i zwrócenia uwagi przy dojeździe na aleję akacjową. W kaplicy grobowej w parku spoczywają : Cezary Męciński (syn Wojciecha), Adam Męciński i jego żona Józefa Męcińska z Kuczyńskich oraz ks. Stanisław Puszet – cioteczny brat Adama Męcińskiego, honorowy kanonik , katecheta gimnazjalny w Krakowie – zmarł w Dukli w 1907 r.). Naprzeciwko pałacu stoi rokokowy kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny z 1764 r. We wnętrzach kościoła zaskakują lustra i rokokowe rzeźby. W prawej kaplicy tego kościoła znajduje się jeden z największych zabytków Dukli – nagrobek z czarnego marmuru Marii Amalii z Brühlów Mniszchowej rzeźba rokokowa przedstawiająca zmarłą w stroju dworskim na sarkofagu, z 1773 r. dłuta Jana Obrockiego ze Lwowa. W przedsionku grobowiec z czarnego marmuru Franciszka Stadnickiego (1742–1810) – Kawalera Orderów Orła Białego i św. Stanisława, konfederata barskiego; obrońcy Krakowa, starosty ostrzeszowskiego; rotmistrza, posła na sejm z Ziemi Wieluńskiej, właściciela 17 kluczy m.in. Rymanowa i Dukli (1809 r.). W podziemiach krypty grobowce właścicieli Dukli. Warto też zwiedzić za parkowym murem, nad brzegiem Jasiołki; ruiny browaru z lat 1750–1799 i kaplicę parkową z 1875 roku.

 

W północnej części miasta znajduje się kościół i klasztor bernardynów z 1731 r. Obecny kościół pw. św. Jana z Dukli zbudowany został w latach 1761–1764 a w nim w bocznej kapliczce rzeźbiona srebrzysta trumna Jana z Dukli. Na ścianach obrazy z życia tego świętego. Za klasztorem cmentarz z I i II wojny światowej oraz Cmentarz parafialny. Przed Klasztorem, przy głównej trasie; Krzyż Pojednania – dar Dukielszczyzny dla upamiętnienia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Dukli oraz figura Świętego Jana z Dukli kanonizowanego przez Papieża podczas wizyty na Podkarpaciu w czerwcu 1997 roku.

W Dukli znajduje się wiele pomników m.in.; Św. Faustyny, Jana Pawła II oraz Św. Jana z Dukli. Miasto Dukla znane było z handlu winem, o czym świadczą piwnice w Rynku – dawne składy win. Na obrzeżach miasta znajdują się dwa zabytkowe cmentarze żydowskie. W Dukli mieści się również jedno z najlepszych na podkarpaciu boisk piłki nożnej. Jest jedynym na podkarpaciu (2 w Polsce) boiskiem pełnowymiarowym ze sztuczną murawą i oświetleniem (planowana tez jest budowa trybuny wraz z podziemnymi szatniami).

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dukla



Opracował:Konto usunięte




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW