Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Brzozów



Brzozów swymi korzeniami sięga XIV w. 2 grudnia 1359 roku król Kazimierz Wielki nadał dokument lokacyjny wsi na terenie lasu Brzozowe nad Stobnicą, Stefanowi - synowi Wojosta z Sobniowa. W 1384 roku Brzozów wraz pobliskim Domaradzem oddany został we władanie biskupów przemyskich.

 

Szerokość geograficzna 4941\'50.3''N

Długość geograficzna 221\'15.1''E

 

 

Wtedy to nastąpił rozkwit gospodarczy i kulturalny grodu znad Stobnicy. Już po tym wydarzeniu, biskupstwo wybudowało nieopodal miasto o tej samej nazwie. Na przełomie XVI i XVII w. miasto doznało szeregu katastrof i niepowodzeń (zarazy, pożary, wojny i najazdy Tatarów). Brzozów po tych klęskach odrodził się na nowo ze względu na liczne kontakty handlowe z innymi miastami takimi jak Sanok, Krosno, Lwów a nawet Kraków i Gdańsk. Około 1770 roku na łąkach pomiędzy Starą Wsią, a Brzozowem stoczono bitwę Konfederatów Barskich i oddziałów rosyjskich. Wraz z pierwszym rozbiorem Polski w roku 1772 Brzozów znalazł się pod panowaniem Austro - Węgier, na terenie Galicji, a jego znaczenie stopniowo się zmniejszało. Miasto musiało podporządkować się reformom józefińskim - zniesiona została Kolegiata i Kapituła Kolegiadzka oraz dokonana kasata zakonów księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo i Starowiejskiego Konwentu Paulinów.

 

Warto zobaczyć

  • Budynek Ratusza Miejskiego- Rynek w Brzozowie

  • Barokowa Kolegiata w Brzozowie z bogatym wystrojem wnętrza,

  • Budynek dawnego Kolegium Księży Misjonarzy w Brzozowie,

  • Budynek dawnego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Brzozowie - obecnie siedziba Brzozowskiego Domu Kultury

  • Rokokowa bazylika w Starej Wsi, w regionie unikalne w skali światowej świątynie drewniane (Blizne, Domaradz, Golcowa, Haczów, Jasienica Rosielna, Humniska, Ulucz, Zmiennica)

  • Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi - jedyne na Podkarpaciu i jedno z największych w Polsce.

  • Dawny pałac Ostaszewskich z XVIII-XIX w. wraz z otaczającymi go resztkami parku w Wzdowie

  • Kościół neogotycki zbudowany w latach 1913-1926 z wyposażeniem wnętrza przeniesionym ze starego drewnianego kościoła z ołtarzem z XVII w. W Grabownicy Starzeńskiej

 

 



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW