Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów



Kościół i Klasztor oo. Franciszkanów w Krośnie, który w głównym ołtarzu ma obraz Matki Bożej Murkowej.


Szerokość geograficzna 4941\'35.7''N

Długość geograficzna 2145\'60''E


Przy kościele:
 

  • Kaplica Oświęcimów zwana Kaplicą Miłości, pw. Najświętszej Panny Marii i św. Stanisława ze Szczepanowa.
  • Kaplica grobowa Oświęcimów de Kunowa
  • Portret Anny Oświęcimówny
  • Trumny Anny i Stanisława w krypcie kaplicy Oświęcimów
  • W głównym ołtarzu obraz Wskrzeszenia Petrowina przez św. Stanisława ze Szczepanowa.


Kaplica zbudowana b. szybko od 2 maja 1647 r. do 8 października 1648 r. wg projektu mediolańczyka Wincentego Petroniego. Według legendy Anna Oświęcimówna (1626-1647) i jej brat przyrodni Stanisław Oświęcim byli parą zakochanych, którzy z racji pokrewieństwa starali się o zezwolenie na małżeństwo. W kaplicy sztukateria włoskiego mistrza Giovanniego Battistay Falconiego. Na ścianach obrazy; rodzeństwa Oświęcimów i ich rodziców: ojca Floriana Oświęcima i jego żon; Barbary z Szamotów Oświęcimowej matki Stanisława i drugiej żony Floriana – Reginy ze Śląskich oraz Jana Oświęcimia podstarościego, podczaszego bielskiego i sędziego sanockiego.

W podziemiach, Krypta grobowa Oświęcimiów:
 

  • Dwie trumny na podwyższeniu; Anna Oświęcimówny i Stanisława
  • We wnękach ściany wschodniej trzy trumny Oświęcimiów. Kartusz z herbami Radwan. Brochwicz II, Habdank, Nowina.


W kościele Franciszkanów znajdują się cztery nagrobki – dzieła sztuki rzeźbiarskiej mistrzów polskich i włoskich z renesansu i baroku, przedstawiające w realistycznej formie zmarłe postacie:

 

  •  Nagrobek Barbary z Kamienieckich Mniszchowej (zm. ok. 1569) – starościny Sokalskiej i Łukowskiej. Wykonany przez Jakuba Trwałego – lwowianina. Barbara Mniszech jest matką Jerzego Mniszcha, wojewody sandomierskiego, i babką Maryny Mniszchównej – carycy – żony Dymitra Samozwańca.
  • Nagrobek Jana Kamienieckiego (1524 w Odrzykoniu – 5 lutego 1560 – wojewoda podolski) – wykonany przez mistrza włoskiego Jana Marii Padovano,
  • Nagrobek Jadwigi z Włodków Firlejowej (1530-1609) – siostrzenicy kanclerza Jana Zamoyskiego, żony fundatora Piotra Firleja – Wojewody Lubelskiego, Kasztelana Zawichostowskiego, właściciela Odrzykonia, Czarnorzek i innych miejscowości – dzieło Giovanni Reitino De Lugano z 1611 r. (zm. ok. 1620).
  • Nagrobek dwukondygnacyjny Jana (zm. ok. 1597) i Elżbiety Jędrzejowskich – dziedziców Potoka i klucza beskiego wykonany przez nieznanego polskiego rzeźbiarza.
     

 

Źródło: Leon Antoniewicz; Klasztor Franciszkański w Krośnie. Lwów 1910 r.



Opracował:Konto usunięte




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW