Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Golcowa



               Miejscowość położona w powiecie brzozowskim w gminie Domaradz założona 23 czerwca 1448 roku.

Szerokość geograficzna 4918\'20.5''N

Długość geograficzna 2211\'16.9''E

 

 

 Historia

 

Golczewo, Golcowa (po 1859 r.) - wieś założona w środkowym i górnym biegu Łączki przez, biskupa przemyskiego Piotra Chrząstowskiego (de Chranstov) wg wystawionego dokumentu 23 czerwca 1448 roku.

Pierwotną nazwę Piotrowin (nawiązującą do imienia biskupa - fundatora, jak i do legendy o wskrzeszeniu rycerza Piotrowina przez św. Stanisława biskupa i męczennika), ludność zmieniła na Golcowa - od nazwiska pierwszego sołtysa tej wsi, Macieja Golca. Od czasów I Rzeczyposopolitej - formalnie Golcowa stanowiła samodzielną gminę z własnym samorządem w postaci wójta i przysiężnych, w praktyce zależnych w dużej mierze od rządcy. W czerwcu 1624 r. Tatarzy spustoszyli wieś i rozłożyli się obozem. Podobnie postąpili w 1672 r., gdy wzięli w jasyr 77 mieszkańców, zrabowali 24 konie i 11 sztuk bydła.W 1696 r.- ks. Maciej Misiewicz - proboszcz golcowski (od 1658) zabity został przez Tatarów. W l.1745 - 1748 - sporządzone zostają przez lustratorów bp Wacława Hieronima Sierakowskiego protokóły lustracji kościoła i parafii (1745) oraz wsi (1748). W 1772- pierwszy rozbiór Polski i Golcowa wraz z południową i południowo-wschodnią częścią naszej Ojczyzny zostaje zagarnięta przez Austrię. 25 września 1914 r. w czasie I wojny światowej następuje wkroczenie wojsk rosyjskich do Golcowej. W maju 1915 r. w wyniku tzw. operacji gorlickiej wojska austriackie odzyskują zachodnią część Galicji zajmując m.in. Golcową. W październiku 1918 następuje rozpad monarchii habsburskiej, w Galicji powstaje namiastka polskiej władzy państwowej w postaci Polskiej Komisji Likwidacyjnej. W 1922- wieś Golcowa jako samodzielna gromada powiatu brzozowskiego wchodzi w skład województwa Lwowskie

 

Zabytki

 

We wsi znajduje się kościół parafialny pw. św. Barbary i Narodzenia NMP wzniesiony zapewne w II poł. XV w. Wybudowany w systemie więźbowo-zaskrzynieniowo-zaczepowym, należącym do najstarszych typów konstrukcyjnych kościołów drewnianych. W II poł. XIX w., przebudowany (m.in. rozebrano soboty, wybudowano wieżyczkę na sygnaturkę, przedłużono nawę, wnętrze korpusu podzielono na trzy nawy). Wnętrze pokryte jest polichromią z XIX w., pędzla Jana Babińskiego. Kościół należy do najstarszych obiektów późnogotyckiej architektury drewnianej na Podkarpaciu.

 

 

 

 Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Golcowa



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW