Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Kościół i Klasztor oo. Kapucynów w KrośnieKościół i Klasztor oo. Kapucynów w stylu barokowym, z kamienną fasadą, sklepieniem kolebkowym, i przylegającymi pomieszczeniami klasztornymi. Budowla z kamienia z kamieniołomu w Czarnorzekach. Pierwotna polichromia wnętrza świątyni, z elementami malarstwa iluzjonistycznego, wykonana przez Franciszka Smuglewicza i A. Kucharskiego. Dziedziniec przedkościelny z kamienną figurą Matki Bożej pośrodku, otoczony oryginalnym ogrodzeniem z postaciami męczenników: św. Wojciecha i św. Jana Nepomucena, z Drogę Krzyżową, z obrazami namalowanymi przez W. Barwickiego. W kościele i klasztorze są obrazy Matki Bożej, św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy i św. Feliksa z Cantalice.

 

Szerokość geograficzna 4941\'33''N

Długość geograficzna 2146\'0.64''EGdy 1753 r. sprowadzeno zakon kapucynów, i zaczęto wg projeku Innocentego Bartha, wznosić na zewnątrz Bramy Węgierskiej, na placu kościoła św. Jakuba, kościół i klasztor dzięki ofiarności: Jana Klemensa Branickiego – starosty krośnieńskiego (1720), wojewody krakowskiego i hetmana wielkiego koronnego, Aleksandra Jaworskiego – rejenta sanockiego, oraz Wacława Hieronima Sierakowskiego – biskupa przemyskiego, rozpoczęcie budowy utrudniały zaborcze działania wojsk i po 1772 r. dekrety cesarskie likwidujące klasztory kapucynów. Budowę rozpoczęto w 1771 roku, fundamenty były już w 1773 r. – Kościół stanął bez sklepienia w 1781 roku . Sklepienie wykonano 1809 r., ponieważ w tym czasie władze austriackie niemal podjęły decyzję o kasacie krośnieńskiego zakonu kapucynów, jak np, w pobliskim Blizne (1785}. Przystąpiono do prac wewnątrz kościoła i tworzenia iluzjonistycznych polichromii, które do tej pory stanowią wielką jego atrakcję. Organizatorem całego przedsięwzięcia był stale walczący o prawa kapucynów brat inż. Innocenty Barth, z zawodu architekt. Ukończono kościół w 1811 r. We wrzesniu 1811 roku nastąpiła uroczysta konsekracji świątyni.

Na ścianach świątyni tablice poświęcone:

 

  • dr. Modestowi Humieckiemu (1842-1899) – burmistrzowi Krosna z napisem: "Modest Humiecki naonczas najlepszy prefekt krośnieńskiego grodu, doskonały dr medycyny, właściciel ziemski Rzepnika, dokonał żywota w 1899r.
  • o. prowincjałowi Józefowi Krzysikowi (Krzysikiewiczowi) (1800-1882) - malarzowi, opiekunowi powstańców, autorowi prac teologicznych
  • o. Innocentemu Barthowi, - projektantowi tej świątyni


W czasie Stanu Wojennego odbywały się przy tym kościele patriotyczne wiece po Mszach za Ojczyznę, podczas których składano kwiaty w kształcie krzyża i odsłonięto cztery tablice (upamiętniające poległych w czasie stanu wojennego, Katyń, napaść ZSRR na Polskę, i marszałka Józefa Piłsudskiego. Dlatego nazwano to miejsce kolebką wolności. W 1879 roku ustawiono w prezbiterium nowy ołtarz (dzieło R. Łapczyńskiego i S. Janika) z rokokowym wizerunkiem Ukrzyżowanego, a w dwadzieścia lat później ołtarze boczne.

O.Stanisław Parysz (o. Medard), w l. (1953-1956), mimo prześladowań Kościoła, wybudował kaplicę Matki Bożej, (obecnie Adoracji Najświętszego Sakramentu). Do najbardziej zasłużonych kapłanów należy; projektant tego kościoła o. Inocenty Barth, o. prowincjał Józef Krzysik, o. Hieronim Ryba, o.Stanisław Parysz (o. Medard), o. Józef Śleboda, o. Bogusław Piechuta.

 

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_i_Klasztor_oo._Kapucyn%C3%B3w_w_Kro%C5%9BnieOpracował:Konto usunięte
 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW