Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Jaśliska



Jaśliska – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Jaśliska. W latach 1934-54 i 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy Jaśliska. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krośnieńskim. Położona w Beskidzie Niskim nad rzeką Jasiołką. Liczy ok. 500 mieszkańców. Restauracja, 2 sklepy spożywcze, sklep przemysłowy, poczta, ośrodek zdrowia, schronisko turystyczne, parafia rzymskokatolicka. Miejscowość ta jest celem pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Boskiej Jaśliskiej koronowanego w 1997 przez Jana Pawła II.


Szerokość geograficzna 4926\'25''N

Długość geograficzna 2148\'7.73''E



Ludzie związani z Jaśliskami

 

  • Marian z Jaślisk – (zm. 1658) dominikanin, filolog, teolog, autor słowników
  • Walenty Chłędowski – (13 lutego1797- 23 grudnia 1846), zm. Wietrzno, brat Adama Tomasza, literat, tłumacz, krytyk lit., pisarz, filozof, redaktor Pamiętnika Lwowskiego, wyd. rocznika Haliczanin, pisał szkice lit., przekłady.
  • ks. Kasper Gąsiorowski (1798 – 1872), ur. w Jaśliskach, proboszcz i dziekan jasielski, działacz oświatowy i społeczny, wspierał powstańców, Honorowy Obywatel Jasła.
  • ks. płk. Stanisław Warchołowski- z Jaślisk, po wkroczeniu AR, był generalnym dziekanem Wojsk Polskich.
  • kpr. Jan Kopystyński Jarząbek (ur. 3 grudnia 1911), pracownik strażnicy, dow. Placówki OP-11 i OP-15 AK Jaśliska, uczestnik akcji min. na strażniżnicę 20 .12.1943 r., zginął 8 lutego 1944 r. w Haczowie zastrzelony przez żandarma Paula Diebala, (potem zlikwidowanego w Dukli przez ppor. Barana Bekasa)
  • Józef Bogdański – malarz, powstaniec, mieszkający tu od 1846r. wraz całą rodziną malarska z których Zygmunt Bogdański wyjechał w 1946 r.
  • Stanisław Hausner (1899-1935) - urodzony w Jaśliskach, oblatywacz, pionier lotnictwa, konstruktor i pilot w wytwórni filmowej braci Warnerów. Wielokrotnie próbował przelecieć nad Atlantykiem ze Stanów Zjednoczonych do Europy i zginął 18 maja 1935 r.
  • Józef Puchalik - profesor, teolog, pisarz, redaktor, przełożony klasztoru w Zamościu, w Bardo Śląskim.
  • ks. Jan Piotr Baran – wieloletni proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Doprowadził do koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi, znajdującego się w ołtarzu głównym kościoła. Koronacji dokonał papież Jan Paweł II w dniu 10 czerwca 1997 roku podczas Mszy św. w Krośnie. Od tego czasu Sanktuarium stało się ważnym obiektem kultu i pielgrzymowania wiernych z całej Polski, a także z terenów obecnej Słowacji, skąd, według podań, pochodzi Łaskami i Cudami słynący obraz.
  • Paweł Ossoliński – opiekun majątku Polanka (obecnie dzielnica Krosna), ur. w Jaśliskach w czasie powstania krakowskiego w 1846 r. zm. Chicope Mass USA 1929


Zabytki

Obecna zabudowa rynku jest w większości drewniana. Najstarsze budynki z ok. połowy XIX w., zachowały się w zachodniej pierzei rynkowej. Przykłady dawnej, drewnianej zabudowy małomiasteczkowej odnaleźć można również przy ul. Węgierskiej oraz ul. Wolańskiej. Powstały one pod koniec XIX i na pocz. XX w. i nawiązują w konstrukcji, bryle oraz detalu architektonicznym do przyrynkowych budynków z połowy XIX w., drewniane domy podcieniowe z XVIII-XIX w., zajazd z XIX w. oraz resztki murów obronnych z XVI-XVII w.,

Warto odwiedzić murowany kościół pw. św. Katarzyny – wybudowany z inicjatywy ks. bp. Aleksandra Fredry w latach 1724-56, z cudownym obrazem Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi- namalowany na desce lipowej (121 cm x 81 cm)- temperą na gruncie kredowym, w XV w. na styku Czech i Węgier. Renowacji dokonał Piotr Burnatowicz z Brzozowa w roku 1634. Obraz ten, otaczany kultem i stanowiący cel pielgrzymek Słowaków i Łemków. Został ukoronowany przez Jana Pawła II podczas mszy św. w Krośnie 10 czerwca 1997 r. Koniecznie należy zwiedzić XVI w. piwnice do przechowywania wina do dziś zachowane pod posesjami przy rynku. Ponadto warto zobaczyć liczne kapliczki, drewniane domy mieszczańskie oraz resztki murów miejskich.

 

 

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ja%C5%9Bliska



Opracował:Konto usunięte




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW