Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Klasztor sióstr Nazaretanek w Komańczy



                   Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy znajduje się w dolnej części miejscowości przy trasie w kierunku Rzepedzi.
To jasno zielony, o uzdrowiskowym charakterze pensjonatu  dom. Dla wielu, którzy odwiedzili Komańczę (wieś letniskową spinającą Beskid Niski i Bieszczady) pozostanie symbolem wizyty w jednym z najurokliwszych zakątków Polski.

Szerokość geograficzna 4920\'57''N

Długość geograficzna 2204\'31''E



Pośród "jodeł wiekowych" wędrowiec znajdzie klasztor, który od ponad 70 lat spogląda ze zbocza Birczy na zastępy świerków salutujących przed nim na baczność. Pośród fal wypukłości połonin okalających Komańczę, przepiękny, drewniany budynek na murowanej opoce co dzień wita krążącego nad wierzchołkami drzew orła, niedostępnego króla ptaków i ptaka królów, którego cień okrywa bajkową atmosferę tego miejsca...

Początki tego wyjątkowego miejsca sięgają 1927 roku . Decyzję budowy podjął  Ordynariusz Przemyski - Ks. Biskup Anatol Nowak.
W sierpniu 1929 roku odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę klasztoru,  na terenach ofiarowanych przez hrabiego Stanisława Potockiego.Pracami kierował Juzef Nadziakiewicz z Rymanowa. Poświęcenie budynku nastąpiło w sierpniu 1931 roku.

Wojna dotarła do klasztoru we wrześniu 1939 roku kiedy to hitlerowcy przesiedlili tu kilka rodzin z Poznania i sami również postanowili tu kwaterować.

Jednym z najważniejszych okresów  w historii klasztoru był czas internowania w nim Jego Ekscelencji Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Działo się to w okresie od 29.X.1955 do 28.X.1956 roku. Było to czwarte miejsce odosobnienia Ks. Prymasa. Wcześniej Ks. Prymas był więziony przez reżim w Rywałdzie Królewskim, Stoczku Warmińskim oraz w Prudniku Śląskim.

Obecnie na parterze Domu znajduje się pokoik (dawny pokój infirmerki) z wyposażeniem pokoju Ks. Prymasa. Pokój Księdza Prymasa znajdował się na pierwszym piętrze na końcu lewej części korytarza po lewej stronie - obecnie pokój nr 5. Wyposażenie zostało przeniesione na dół ze względów technicznych z uwagi na tłumy ludzi, które przewijały się przez ten pokój.



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW