Polski / Polski  English / Angielski  Русский / Rosyjski
E-mail:
Hasło:
» Załóż konto
» Zaloguj podpisem elektronicznym

Cerkiew Narodzenia NMP w Żłobku




 

              Cerkiew Narodzenia NMP w Żłobku (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy) – drewniana greckokatolicka cerkiew, wzniesiona we wsi Żłobek, w miejsce, stojącej niegdyś 300m na wschód od obecnej, poprzedniej cerkwi, wzmiankowanej już w roku 1782. Zabytek Szlaku Architektury Drewnianej.

Szerokość geograficzna 4920\'44.8''N

Długość geograficzna 2240\'51.7''E



 

 Historia 


         Cerkiew z Żłobku powstała w roku 1830. Po roku 1951 opuszczona. W okresie tym zniknęło z niej ruchome wyposażenie. Do roku 1976 wykorzystywana jako magazyn szyszek. W roku 1977 przejęta przez kościół rzymskokatolicki. W trakcie prac adaptacyjnych usunięto ramę ikonostasu, a oryginalny, zdewastowany ołtarz zastąpiono ołtarzem przeniesionym z cerkwi w Lutowiskach. Po zakończeniu prac w roku 1979 służy jako kościół.

 Budowa 


           Cerkiew w Żłobku jest świątynią orientowaną, dwudzielną o konstrukcji zrębowej. Zbudowana została z funduszy państwowych przez Austriaków. Efektem tego jest mocno uproszczona, latynizująca architektura cerkwi. Prezbiterium i szersza od niej nawa wybudowane na planie prostokąta. Do prezbiterium od północy przylega zakrystia. Od zachodu mały przedsionek o konstrukcji słupowej. Nad nawą, prezbiterium i przedsionkiem dachy dwuspadowe, nad zakrystią pulpitowy. Wszystkie kryte gontem.

 Wnętrze 


            W świątyni nie zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia. Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie ma w swoich zbiorach XIX-wieczne chorągwie procesyjne, lichtarze oraz ikonę Matki Boskiej z tutejszej cerkwi.

 Wokół cerkwi 


          Na północny zachód od cerkwi stała drewniana dzwonnica parawanowa kryta gontowym daszkiem. Aktualnie nie istnieje. Obecnie przy cerkwi stoi nowa drewniana dzwonnica.

 

 

Żródło :http://pl.wikipedia.org/wiki/Cerkiew_Narodzenia_NMP_w_%C5%BB%C5%82obku



Opracował:Grzegorz Dereń
przewodnik beskidzki
tel. 510068379




 
Brak komentarzy
Produkcja i Hosting ZETO-RZESZÓW